Yalnız Değilsiniz - 11.09.2014

Bir mücadeledir gidiyor. Para konuları kolay değil. İnsan bazen kime danışacağını ve güveneceğini şaşırıyor. İşin içinden çıkamıyor. Sevgili okurlarım; yalnız değilsiniz, siz sorun ben cevaplayayım... 3 Kumbara ‘3 Kumbara Programı’ 9-10 yaş çocukları, öğretmenleri ve velilerine para biriktirmeyi ve tasarruf etmeyi öğreten Türkiye çapında...

Bir mücadeledir gidiyor. Para konuları kolay değil. İnsan bazen kime danışacağını ve güveneceğini şaşırıyor.

İşin içinden çıkamıyor. Sevgili okurlarım; yalnız değilsiniz, siz sorun ben cevaplayayım...

3 Kumbara
‘3 Kumbara Programı’ 9-10 yaş çocukları, öğretmenleri ve velilerine para biriktirmeyi ve tasarruf etmeyi öğreten Türkiye çapında bir eğitim programıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, Doğuş Grubu, Para Duorumu Sosyal Girişimi ve FODER Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği işbirliğiyle yürütülmektedir.

Biriktir, Paylaş, Harca
‘3 Kumbara Biriktir, Paylaş, Harca. Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı’ başladı. Son üç gündür Sivas, Trabzon, Adana, Mardin, Van, Edirne, Isparta, Gaziantep, Kütahya, Trabzon, İstanbul, Niğde, İzmir ve Ankara’dan gelen eğitmenler ile beraberdim. 24-25 yaşlarındaki bu öğretmenlerin hepsinin gözleri parlıyordu. Geçen dönemde 10 ilde toplam 70.000 öğrenciye ulaşan 3 Kumbara eğitmenleri bu dönem ile 220.000’den fazla devlet okulu öğrencisine ulaşacaktır. Onlara yeni dönemde başarılar diliyoruz.

Mikro Kredi
Mikro kredi hakkında bilgi almak için www.tgmp.net sitesine bakın. Bir de önemli notum var: Mikro kredi kullanan kadınların hepsi kredilerini geri ödedi.

Torba Yasa
Meclisten yeni torba yasa geçti. Bağ-Kur borçluları, trafik cezası olanlar, öğretmenler... Yasayı okuyun ve fırsatı kaçırmayın.

Zamanı Satın Alacak Para
Soru: 20 yaşında üniversite öğrencisiyim. Bir yıldır inanılmaz bir gelecek ve birikim kaygısı içerisindeyim. Dışarıda yemek yemiyorum. Otobüse bile binemiyorum. 7000 lira biriktirdim. Bu ne kadar mantıklı bilemiyorum. Her ay 500-600 lira yatırıyorum hesaba. Böyle davranmaya ve biriktirmeye devam etmeli miyim? Barış

Cevap: Öncelikle üniversitede okuyup da 7000 lira biriktirebilen ender, muhteşem bir öğrencisin. Ama unutma bir de madalyonun öbür yüzü var: yaşamak. Gençsin. Eğleneceksin. Gezeceksin. Bu senin için birikimden daha önemli bir öncelik. Biliyor musun, bu gençlik enerjinle Microsoft’un sahibi Bill Gates tüm servetini verse alamayacağı bir şeye sahipsin. Emin ol zamanı satın alabilecek bir para birimi yok. Gitti mi gidiyor, geri gelmiyor. Gel gör ki insan gençken bunun kıymetini bilmiyor. Üniversite yıllarında yaşananları, arkadaşlığı sonradan edinmek çok zor. O sebeple bu senelerini doya doya yaşa Barış. Arkadaş biriktir. Ye, iç, harca. Kaygı ise hayatımızın normal bir parçası. Herkeste olur. Sana bu duyguyu veren ana sebep ne? Bunu irdele. Aile içinde bir güvensizlik mi oldu? Baş edilemez bir durumdaysa profesyonel destek almayı düşün. Anksiyete bozukluğu tedavi edilebilir bir durum. Farkında ol ve harekete geç. Erteleme. Yalnız değilsin, bu geçici bir his.

Nedenini Bilmeden Yatırım Yapma
Soru: Borsa ile ilgili hangisine yatırım yapılabilir? Günübirlik al-sat yapabileceğim, parayı artırabileceğim hisse senedi var mı bildiğiniz? Gülay

Cevap: Günlük alıp satıp kimse zengin olmamış. Sen de olamazsın. Ne bu tansiyon gibi, ‘İndi mi çıktı mı’ sürekli bir gözün ekranlarda, içinde heyecandolacak. Bir de sonunda kazanan her zaman sen değil piyasalar olacak. Sen bir birey olarak, istersen Einstein gibi zeki ol, hiçbir zaman piyasanın ortak aklından daha fazla bilgiye sahip olamazsın. Ve hep para kaybedersin. İlla da “Borsada param olsun” diyorsan, buna yavaştan ve çok az para ile başlamanı öneririm. Eğer ‘Kısa vadeli bir yatırımcıyım ve paramı kullanmam gerekecek’ diyorsan hisse senedi karışımlı yatırım fonu al. Aşağıdaki sitelere göz at. Sana yeterince bilgi verecek.
www.spk.gov.tr - www.tspb.org
www.tkyd.org - www.mkk.gov.tr
www.boryad.org - www.takasbank.com.tr
www.yatirimyapiyorum.gov.tr

Kadın İsterse Çalışmalı
Soru: Evliyim, 2 çocuğum var. 35 yaşındayım. Köydeki yeri annemgilin oturduğu yerin tapusunu alabilmek için satılığa çıkarmıştık ama abim yüzünden çok ucuza gitti. Kalan da 14 bin. Nasıl artırabilirim? Çalışmadığım için eşimin aldığı anca kendimize yetiyor. Gül

Cevap: Bu para senin güvencen. Riski olmayan yatırım araçlarına paranı koyabilirsin. Vadeli mevduat, hazine bonosu gibi. Ancak bu söylediklerim sana yabancı gelebilir. Çok normal. Çekinmeden, utanmadan, sıkılmadan bankaya git. Otur bankacının karşısına. Çek iskemleyi. At bacak bacak üstüne, iste çayını. Her şeyi sor. Korkma. Onun işi bu. Sana anlatsın. Seni ikna etsin. Sakın ‘Param az’ diye düşünme -ki değil- biraz daha biriktirip, ev peşinatı bile yapabilirsin. Doğru yatırım aracına yönelmen için anlaman gerek. Paran arttıkça aklına yatan, risk alabileceğin yatırım araçlarına da geçiş yaparsın. Bana her zaman yaz. Aklına ne takılırsa sor.

Mikro Krediye Başvur
Soru:
Eşimin 2000 lira geliri var. Geçinemiyoruz. Ne yapabilirim? Narin

Cevap: Stres yapma. Geçim sıkıntısını çözmek için geliri artırmak ve harcamaları azaltmak zorundasın. Mikro krediyi duydun mu hiç? Becerikli kadınları destekleyen ve onlara pazar yaratan bir sistem. Üstelik evden çıkman gerekmiyor. Eşinle konuş. Birlikte araştırın. Kendi işini kur ve eşinin omzundaki yükü hafifletmeye bak. İnan bana, para kazandıkça, mesela faturaları sen ödedikçe, eşin seninle gurur duyacak ve evdeki huzurunuz, ağzınızın tadı artacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store