Uzaktan çalışma trende dönüştü

COVID-19’la birlikte zorunlu olarak hayatımıza giren uzaktan ve hibrit çalışma modeli, artık günümüzde tercih edilen bir çalışma trendine dönüştü. Hem çalışanlar hem de işverenler avantajları ve verimliliği nedeniyle uzaktan çalışmayı sürdürmek istiyor.

İnsan kaynakları danışma şirketi Grafton’un son raporunda yeni çalışma düzeninin neden kalıcı olacağına dair dikkat çekici tespitler var:

Yöneticilerin yüzde 63'ü ve çalışanların yüzde 74'ü genel olarak olumlu bir uzaktan çalışma deneyimine sahipler.

 Yeni modelin işyerlerindeki sirkülasyonu doğrudan etkilediği ve uzaktan çalışma modeline geçişin, çalışan devrini yüzde 12 oranında azalttığı görülüyor.

Yapılan araştırmaları şirketlerin yüzde 89'unun esnek çalışma konusunda önlemler uyguladığını gösteriyor.

 Çalışanların yüzde 54'ünün daha fazla esneklik sunan bir iş bulmaları halinde işlerini değiştireceklerini söylemesi şirketlerin esnek çalışma önlemleri alarak doğru strateji uyguladıklarına işaret ediyor.

Linkedin’in verilerine göre; Şubat 2022'de yayınlanan uzaktan iş ilanlarının, tüm iş ilanlarının yüzde 20'sinden bile daha azken, yapılan tüm başvuruların yüzde 50'sini oluşturması değişimin neden kalıcı olduğunun altını çiziyor.

 UZAKTAN ÇALIŞMA DENEYİMLERİ OLUMLU 

2022 yılında 25 ülke genelinde yapılan OECD anketi, yöneticilerin yaklaşık %63'ünün ve çalışanların %74'ünün COVID-19 sırasında uzaktan çalışma deneyimlerini genel olarak olumlu değerlendirdiklerini ve çoğunun gelecekte de uzaktan çalışmaya devam etmek istediğini gösteriyor.

ESNEK ÇALIŞMA DAHA VERİMLİ 

Grafton’un raporunda yer alan analizlerin, yeni çalışma yöntemlerini uygulayan kuruluşların daha büyük bir yetenek havuzuna erişim sağlayarak işe alım performanslarını iyileştirdiğini belirten Grafton Direktörü Sancar Tok,  uzaktan çalışmanın işverenler açısından yüzde 32 maliyet tasarrufu, yüzde 34 daha iyi iş-yaşam dengesine bağlı olarak çalışanı elinde tutma oranı, yüzde 46 esneklik, yüzde 41 İşe gidip gelme - ulaşım sürelerinde azalma ve yüzde 30 verimlilik artışı gibi önemli faydalar sağladığına değindi.

Finansal anlamda doğru kişiyi mi seçtiniz?Kimse aşık olurken ‘bu inanılmaz adam cimri midir?’ , ‘bu şahane kadın acaba borçlu mudur?’ diye düşünmüyor ancak, para konusunda kavgalar küçükten başlar ama alev alev yayılır. Bu nedenle evlilik öncesi bazı soruları cevaplamalısınız.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store