Türkiye Avrupa'ya Moral Veriyor - 02.02.2012

Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda, Turkiye sadece iş dünyası değil, hükümetimiz tarafından da büyük bir ağırlıkla temsil edildi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomik hedeflerimizi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn Fatma Sahin sosyal politikalarımızı tanıttı. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise benimde katıldığım...

Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda, Turkiye sadece iş dünyası değil, hükümetimiz tarafından da büyük bir ağırlıkla temsil edildi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomik hedeflerimizi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn Fatma Sahin sosyal politikalarımızı tanıttı. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise benimde katıldığım birçok Avrupa Birliği toplantısında Avrupalılara resmen moral verdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile aHaber için gerçekleştirdiğim sohbetimizde Avrupa'nın para durumunu konuştuk...

ÖD: Sn. Bağış onlar bize Kopenhag kriterine uyun derken, sanki biz Avrupa'ya "Türkiye'ye Kriterleri"ni yazıp vereceğiz gibi duruyor. Dünya Ekonomik Forumu’nda herkes Türkiye bu işi nasıl becerdi diye konuşuyor!
EB: Sayın Başbakanımız yıllar önce gerekirse biz bu kriterlerin adına Ankara ya da İstanbul kriterleri deriz ve yolumuzda devam ederiz demişti. Şimdi burada onlar bizim yolumuza gelecekler gibi bir hava var. Avrupa’nın yeniden yapılanması ile ilgili bütün toplantılara davet ediliyoruz, fikirlerimizi alıyorlar.

ÖD: Türkiye iyice ağırlığı oluşmuş bir ülke oldu sanki...
EB: En çok dikkat çeken ülkelerin başında Türkiye geliyor. Onun dışında Çin’i, Rusya’yı, Ukrayna’yı, Brezilya’yı konuşuyorlar. Avrupalılar artık çareyi dışarıda aramaya başlamışlar.

EB: 2011’de ülkemize gelen küresel yatırımın yüzde 92’si Avrupa Birliği ülkelerinden gelmiş. Avrupa’da sermaye var, gidecek yer arıyor ve kendisinden sonra en güvenilir ülke olarak da bizi görüyor.

ÖD: Avrupa Birliği yıpranırken neden hala AB'ye girmek istiyorsunuz diye şaşırmıyorlar mı?
EB: Onlar anlamakta zorlanıyorlar. Bu AB sürecini sadece bir müzakere süreci olarak görüyorlar, ama bizim için bu bir reform süreci. Biz fasıl açılmış açılmamış ona bakmıyoruz, gerekli reformları yapıp yapamadığımıza bakıyoruz. Biz kendi vatandaşımızın standardını yükseltmek için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz.

“Avrupa Birliği Bakanlığı olarak Türkiye’nin reform mutfağıyız.” Sayın Başbakanımızın talepleri doğrultusunda her konuda dünyadaki ve ülkemizdeki standartları kıyaslayan raporlar hazırlıyoruz.

Türkiye, her geçen gün kendini yeniliyor. Türk firmalarında da aynı hassasiyet var. Artık Çinliler, Koreliler, Ruslar, Avrupalılar gelip Türk firmalarına “beraber iş yapalım” diyorlar.

ÖD: Yabancı firmalar bize beraber Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya açılmayı öneriyorlar. Bu, bence müthiş bir fırsat.
EB: Şu anki kriz aslında bizim için bir fırsat! Avrupa’da markalaşmış firmalar, teknolojiler, bilgi birikimleri var. Firmalarımızın yatırım yapması için muazzam bir fırsat var. Bu markaları satın alıp, Türk markası haline getirebilirsek, bu teknolojileri ülkemize getirebilirsek, uzun vadede çocuklarımız, torunlarımız için en hayırlısını yapmış oluruz.

ÖD: Avrupa'ya ne olacak?
EB: Avrupa’nın tarihine bakarsak çok daha zor zamanları aşmışlar. Bu kriz de aşılacak. Biz bile bundan 12 yıl evvel, yüzde 8 bin faizlerin ödendiği bir ülkeydik. Şimdi artık güçlüyüz, her ortamda “one minute” diyebilecek özgüvenimiz var, hiçbir konuda da kendimizi onların aşağısında görmüyoruz, eşit standartlarda müzakere edebilen bir ülke konumuna geldik. Demek ki isteyince oluyor. Bunun arkasında iki sihirli kelime vardı; ‘istikrar ve güven.’ Avrupalılar’ın da istikrar ve güveni sağlaması lazım. Ama Sarkozy’nin yaptıkları gibi olaylar bırakın güveni sağlamayı, olan güveni de zedeliyor.

ÖD: Davos’ta sizin konuşmacı olduğu bir panelde, oldukça kötümser bir tablo çizildi. En son siz konuştunuz ve Avrupa’ya moral verdiniz.  Burada kim ile karşılaşsam bana Bakanımızın kendilerine moral verdiğini anlattı. Resmen moral verir olduk!
EB: Avrupa’nın buna ihtiyacı var. Dünyada kişi başına düşen en büyük refahın sahibi Avrupa. Bu refah sadece gelir değil; insan hakları, ifade özgürlüğü, havadaki oksijen oranı, oyuncakların standartı, gıdanın hijyen standartı… Avrupa, son 50 yılda büyük başarılara imza attı ve birçok konuda standartları oluşturdu. Sorun kendi iç denetim mekanizmalarını çok iyi çalıştıramamış olmaları. Aday ülkelere verdikleri değeri, yaptıkları takibi biraz da kendi içlerinde uygulasalar… bizim hakkımızda yazdıkları ilerleme raporlarını biraz da kendileri ile ilgili yazsalar belki bu krizi de engellerlerdi.

ÖD: Bize direttikleri kriterleri, AB ülkeleri çok sıkı uyguluyor mu? Takip ediyorlar mi?
EB: Üye olana kadar takip, üye olduktan sonra kendi bildiğini okuyan bir zihniyete bürünüyorlar ve böylelikle hatalar başlıyor. Halbuki birbirlerini denetleme mekanizması oluşturmalılar. Birçokları Brüksel’e verilen rakamların doğru olmadığını hissediyor ama bunu sorgulayamıyordu.

ÖD: Avrupa neden karar alamıyor?
EB: Avrupa Birliği’nin en büyük sorunlarından biri her konuda oy birliği araması. 28 ülkenin her konuda fikir birliği sağlaması olanaksız. Bu da, karar alınamamasına, karar alınması için de birbirlerinin açıklarına göz yummalarına neden oluyor.

EB: Genç Liderler Zirvesi’nde Para Durumu gündeme alındı, finansal okuryazarlığı bunu bütün dünyaya yayacaksınız gibi görünüyor.
ÖD:İnşallah.

EB: Siz Türkiye’de programlar, çalışmalar yapıp, POSTA'da yazılar yazıp kişilere paralarını nasıl yönetmeleri gerektiğini anlatıyorsunuz, aslında Avrupalılara da bunu anlatmalısınız.
ÖD:Haklısınız, Avrupa'nin finansal okuryazarlığa ihtiyacı oldugu aşikar!

ÖD: Hakikaten, Davos'ta ulkemle gurur duydum, Türk olmaktan göğsüm kabardı...
EB: Sayın Başbakanımızın bizlere verdiği özgüvenle bizler siyasetle, siz medyada, iş adamlarımızın iş dünyasında sesleri daha da gür çıkmaya başladı. Bu güvenin gerçek mimarı Sayın Başbakanımıza bir vatandaş olarak bize sağladıkları için teşekkür etmek istiyorum.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store