'Tasarruf Edeyim' Derken, Tuzağa Düşmeyin - 05.05.2012

Elde poşetlerle kan ter içinde yetişmeye çalışarak mağaza mağaza dolaşılan günler, özellikle çalışan kadınlar için neredeyse nostalji oluyor. Çünkü yeni trendler topluma öyle hızla yerleşiyor ki… İşte internetten alışveriş de böyle… Artık yemekten tutun da ruja, ayakkabıya, küpeye, bebek mamasına kadar akla hayale gelmeyecek bir çok ürüne...

Elde poşetlerle kan ter içinde yetişmeye çalışarak mağaza mağaza dolaşılan günler, özellikle çalışan kadınlar için neredeyse nostalji oluyor. Çünkü yeni trendler topluma öyle hızla yerleşiyor ki…

İşte internetten alışveriş de böyle… Artık yemekten tutun da ruja, ayakkabıya, küpeye, bebek mamasına kadar akla hayale gelmeyecek bir çok ürüne internet üzerinden online ulaşmak mümkün. Mastercard’ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de yaşayan her dört kişiden biri, internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Peki, niçin alışverişte internet tercih ediliyor? Yine aynı araştırmaya göre en önemli neden, fiyat avantajı. Gerçekten müthiş indirimli rakamlarla karşılaşmak mümkün. Uzun zamandır gözünüze kestirdiğiniz markalı bir elbise, orada bir bakıyorsunuz 200 TL yerine 49 TL. Eee, na’parsın, o zaman hemen pamuk eller ‘mouse’a!..

Online alışverişi tercih etmenin ikinci nedeni ise internet başından sadece tıklayarak yapılarak zaman tasarrufu sağlıyor olması. 18:00’de işten çıkıp 20:00’deki iş yemeği için giyecek aradığımı çok bilirim. Aslında tüketici alışkanlıklarındaki değişim eğilimlerinin gerçek yaşamla ne kadar örtüştüğünün en büyük örneği, elektronik alışveriş. Çünkü pratik yaşam, trendlere hemen yansıyor. Araştırmalar, sektörün geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 57 büyüdüğüne işaret ediyor. Sosyal göstergeler, internet üzerinden alışverişin hayatımıza daha çok gireceğinin sinyallerini şimdiden veriyor.

Ya tehlikesi?.. Yok değil. Hem de çok… Eğer dikkat edilmezse, maazallah tepetaklak oluverir insan. İnternetten alışveriş yapıp tasarruf edeceğim derken, dolandırıcıların tuzağına düşüverirsiniz… Ben ise size internetten güvenli alışveriş için dikkatli olmanızı önereceğim. Nasıl mı?

- Kişisel bilgilerinizi ve kart şifrenizi sır gibi saklayın.

- Bankalar asla kimlik ve kart bilgilerinizi e-postayla istemez. Böyle bir mesaj alırsanız hemen bankanızı arayın.

- Bilgisayarınızda güncel bir virüs programı olduğuna emin olun.

-  İnternet kafe gibi birçok kişinin kullandığı bilgisayarlarda kişisel bilgi ve kredi kartı bilgilerinizi girmeyin.

- Herkese açık kablosuz internet bağlantısı kullanırken ödeme yapmamaya özen gösterin.

- İnternetten alışveriş yapmak için sanal kart kullanabilirsiniz. Sanal kartınıza alışveriş tutarınız kadar para yükleyebilirsiniz.

- Sanal kart tercih etmiyorsanız, bankanızdan internet alışverişleriniz için düşük limitli bir kart talep edebilirsiniz.

- Bilinen, güvenilen, büyük şirketlerin internet sitelerini tercih edin.

- Girdiğiniz sitelerin isimlerini doğru yazıp yazmadığınızı kontrol edin. Benzer isimde güvenilmez siteler de olabilir.

- Adres satırına sitenin adresini yazdığınızda, açılan sayfaya bakın, güvenli sitelerin adresleri https:// ile başlıyor.

-  Alışveriş sitesinin SSL sertifikası var mı, kontrol edin.

Evet, kesinlikle %100 güvenlik diye bir şey yok! Ama yine de kendinizi güven altına almak için tüm gerekenleri yapın. Kolay olanı değil, doğru olanı yapın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store