Rusya savaşa harcadığını enerjiden kazandı

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi'ne (CREA) göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana geçen altı ay enerji ihracatından elde ettiği kazanç, Ukrayna işgalinin toplam maliyetini geride bıraktı.

Rapora göre, en büyük fosil yakıt ithalatçıları AB (85,1 milyar Euro), ardından Çin (34,9 milyar Euro), Türkiye (10.7 milyar Euro), Hindistan (6,6 milyar Euro), Japonya (2,5 milyar Euro), Mısır (2,3 milyar Euro) ve Güney Kore (2 milyar Euro) olarak sıralanıyor. 

En büyük ithalatçı Almanya

AB içinde en büyük ithalatçılar Almanya (19 milyar EUR), Hollanda (11,1 milyar EUR), İtalya (8,6 milyar EUR), Polonya (7,4 milyar EUR), Fransa (5,5 milyar EUR), Bulgaristan (5,5 milyar EUR) oldu. 2 milyar Euro) ve Belçika (4,5 milyar Euro) ve İspanya (3,3 milyar Euro) şeklinde sıralandı.

Raporda öne çıkan tespitler şöyle;

Savaşın başlangıcına kıyasla, AB'ye yapılan ihracatta %35'lik bir düşüş ile birlikte fosil yakıt ihracat hacimlerinde toplam %18'lik bir düşüş oldu. AB'nin kömür ithalat yasağı, kömür talebinin yerini alacak başka alıcı bulamaması nedeniyle, Rusya'nın ihracatını ve üretimini en çok vuran sektör oldu. AB'nin Rusya'ya getirdiği petrol yasağının vurucu etkileri henüz gerçekleşmedi. AB'nin Rusya’dan petrol ithalatı, işgalin başlangıcına kıyasla Temmuz-Ağustos aylarında %17 düştü, ancak yasağın yıl sonunda yürürlüğe girmesiyle birlikte %90 oranında düşmesi bekleniyor.

En büyük ithalat artışları Hindistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Türkiye'de gerçekleşti, ancak diğer ülkelerden gelen düşüşleri telafi etmeye yetmedi. 

Çok yüksek fosil yakıt fiyatları, temiz enerji yatırımlarını dünya çapında cazip hale getirdi. Fiyat teşvikleri ve güçlendirilmiş politikaların bir sonucu olarak temiz enerji yatırım öngörüleri AB, ABD ve Çin'de önemli ölçüde arttı.”

4 haftada dünyanızı değiştirin!Her ay başında bir takım kararlar alıyor, sonra bunları uygulamakta sıkıntı yaşıyorsanız ufak bir plan değişikliğine gidebilirsiniz. Böylece hiç farkına bile varmadan sadece 4 haftada hayatınıza dahil etmek istediklerinizi küçük adımlarla hayatınıza sokabilirsiniz. İşte benim değişim planım:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store