Plastik poşet 2023 yılında da 25 kuruş!

Çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla 2019'da başlatılan uygulamada her poşet için kasada 25 kuruş ücret tahsil eden marketçiler, fiyatın 75 kuruş olmasını talep etmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2023' te poşet fiyatlarında değişikliğe gidilmeyeceğini açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, “Plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton sera gazı salınımını engelledik. Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz" dedi.

Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti: "Şimdi poşette gösterdiğimiz başarıya, inşallah, Depozito Yönetim Sistemi’mizle de ulaşacağız. 2023’ün sonuna kadar ülkemizin her yerinde 7 bin depozito iade noktasıyla milletimize hizmet verecek; ekonomimize katkı verecek ve en önemlisi de doğamızı koruyacağız."

MARKETLER ZAM İSTEMİŞTİ

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle geçerli olacak poşet ücretini belirlemek için senede bir kez yaptığı toplantıyı gerçekleştiren Plastik Poşet Alt Komisyonu’nda sivil toplum kuruluşları (STK) 25 kuruşun devam etmesini, market temsilcileri ise zam yapılarak poşetin 75 kuruşa satılmasını önermişti.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, alışveriş poşetlerinde uygulanan 25 kuruşluk fiyatın 2023’te de devam etmesini talep etmişti. Eroğlu şunları söylemişti: “Uygulamada bakanlığımız amacına ulaşıp, gereksiz kullanımın önüne geçti. Küresel enflasyon ortamında poşet fiyatında artış yapılmayıp 25 kuruşta kalması hem tüketici hem üretici için olumlu olacaktır.”

Tasarruf yapmayı planlayanların oranı arttı Yapılan bir araştırmaya göre halkın yaklaşık 3'te 1'i, tasarruf sahibi olmasa da yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlıyor. Tasarruf yapanların ilk tercihi ise, yastık altı altın ve nakit. BES hesabı da tasarruf için kullanılan önemli bir aktöre dönüşmüş.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store