Petroldeki düşüşün ardından motorine indirim geldi

Petrol fiyatlarında iki gündür görülen düşüş ivmesi, Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarına yansıdı. Bugünden geçerli olmak üzere motorine 1 lira 55 kuruşluk indirim yapıldı.

İki günde yüzde 8'e varan düşüş gösteren ABD ham petrolü yeniden 105 dolarda dalgalanırken Brent petrol de 108 dolar seviyesinde işlem görüyor.

MOTORİN FİYATI

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 1 lira 55 kuruşluk bir indirim yapıldı. Buna göre İstanbul'da motorinin litre fiyatı 22 lira 12 kuruşa geriledi.

FİYATLARDA MÜZAKERE ETKİSİ

Fiyatlardaki düşüşte, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul'da yapılan toplantısının yapıcı geçmesi etkili oldu.

Görüşmelere katılan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, Kiev ve Çernigiv yönlerinde askeri eylemlerini azaltmaya karar verdiklerini açıkladı. Rusya-Ukrayna görüşmelerindeki bu olumlu gelişme fiyatların aşağı yönlü hareketini destekledi.

Öte yandan, Çin'de artan Kovid-19 vakaları karşısında hükümetin kapanma tedbirini devreye almasıyla dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden olan ülkede talebin düşeceğine yönelik endişeler de fiyatları baskılayan başka bir unsur oldu.

PİYASALAR OPEC+ TOPLANTISINA ODAKLANDI

Öte yandan, piyasalar, Perşembe günü gerçekleştirilecek 27'inci Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı'na odaklandı. OPEC+ grubunun arz daralmasına karşın hızlı reaksiyon veremeyeceği ve mevcut üretim politikasına devam edeceği öngörülüyor.

Grup, petrol açığını kapatmak ve fiyatları düşürmek için küresel pazara daha fazla ham petrol pompalama yönündeki ana tüketici ülkelerin çağrılarına rağmen, bunlara olumlu yanıt vermiyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store