Paranın Bereketi Kadında - 08.03.2012

Her hafta sizlerden, Türkiye'nin dört bir köşesinden, mektuplar, sorular alıyor cevaplıyorum, buna da bayılıyorum. Şahanesiniz! Göreceksiniz, biz bu para işini beraberce çözeceğiz… Bugün kadınların günü vesilesiyle yazımı kadınların sorularına ayırdım. Kadınlar özel, kadınlar güzel, kadınlar dişi kuş, kadınlar ailede paranın bereketinin temel...

Her hafta sizlerden, Türkiye'nin dört bir köşesinden, mektuplar, sorular alıyor cevaplıyorum, buna da bayılıyorum. Şahanesiniz!

Göreceksiniz, biz bu para işini beraberce çözeceğiz… Bugün kadınların günü vesilesiyle yazımı kadınların sorularına ayırdım. Kadınlar özel, kadınlar güzel, kadınlar dişi kuş, kadınlar ailede paranın bereketinin temel taşı, idarecisi... Sevgili kadınlar 'Kadınlar Gününüz' kutlu olsun...

Hatırlayalım
İslam'da kadının çalışmasının en büyük destekçilerinden Hz. Muhammed'in eşi Hz. Hatice, ticaretle uğraşan zengin, çalışkan, haysiyetli bir kadındı. Hatta dönemin en başarılı, sözüne güvenilen tüccarlarındamış. Sadece ticaret yaptığı mallarını 80 bin deve taşır, dört yüz hizmetçi onun ticaret vesair işlerini yürütmekle görevliymiş... Böylesi bir servete sahip olan Hz. Hatice fakirlere, düşkünlere yardım etmeyi de hiç ihmal etmemiş, tüm servetini İslamiyet'in emrine vermiştir.

Bir 'Peri Masalı
700 lirayla işini kuran girişimci Birsen Bozağacı'nın hikayesi tüm kadınlara örnek olacak nitelikte. Mikro krediyi haberlerde duyup telefon açan Birsen Bozağacı, arkadaşlarını da toplayarak gitmiş, kredisini almış, hemen malzemelerini satın almış. Peri Masalı gibi 11 aylık da bir bebeği olan Birsen Hanım, kadınlara önce kendilerini evde çalışarak denemelerini öneriyor. Bozağacı, "İstanbul'da iş yok diyen ya iş beğenmiyordur ya da çalışmak istemiyordur." diyor.

Erkeklere Çağrı!
Ne demişler, "Kadının isterse yapamayacağı hiçbir şey yok!" Parasını da yönetir, biriktirir, yoktan var eder… Ailenizde eşinize para konusunda daha fazla yetki verin, bırakın kazansın, bankada hesabı olsun... Oturup ortak bütçe yapın, borç kapatma planı yapın. Yatırımlarda fikrini alın, anlatın. Hayatı nasıl ortak yönetiyorsunuz, parayı da öyle yapın. Hayat paylaşınca güzel. Unutmayın gökyüzünün yarısı kadınların!

Kıyafet
Bir kadının senede 287 günü gardırop karşısında kıyafet seçmekle geçiyor.

Kıyafet Diyeti Yap 
Soru: Özlem Abla, iş hayatına yeni başladım,bulunduğum ortamda şık görünmek benim için çok önemli. Ama maaşımın neredeyse tamamı kıyafet alışverişine gidiyor. Almazsam da kendimi sanki yetersizmişim gibi hissediyorum. Anne ve babamla sürekli kavga eder hale geldik. Ne olur bana bir yol gösterin. Ayşe

Cevap:
 Sevgili Ayşe, aslında bu birçok kadının ortak derdi. Dünyada bir deney olarak uygulanan, benim de uyguladığım kıyafet diyetimi takip edebildin mi bilmiyorum ama kısaca hatırlatayım. Dolabını aç, 6 farklı giysi seç. Bunların birbiriyle kombinlenebilmesine özen göster. Ayakkabı, çanta, aksesuar... sınırsız. 30 gün boyunca yalnızca bu altı giysiyi giyeceksin, farklı aksesuarlar kullanabilirsin. Ben bunu yaptım, her gün işime de geldim ama kimse 30 gün boyunca aynı kıyafeti giydiğimi fark bile etmedi. Bu hem zamandan tasarruf etmemi sağladı, hem aslında önemli olan kişinin kendisi olduğunu, giysinin bir önemi olmadığını hatırlattı bana. Bunu denemeni öneririm, hem paradan, hem zamandan tasarruf etmenin yanı sıra, kendine olan güvenin de artacak. Kıyafet diyetinin detaylarını benimle de paylaş.

Oksijen Maskesini Önce Kendin Tak 
Soru: Özlem Hanım, geçen yıl eşimi kaybettim, 9 yaşında bir oğlum var. Ben bir türlü toparlanamadım, bu arada babasının yokluğunu hissetmesin diye oğlum ne isterse yapmaya çalışıyorum. Ancak o da gün geçtikçe daha çok ister bir hal aldı, parasal anlamda bununla baş edemiyorum, ne yapmalıyım? Yonca

Cevap:
 Sevgili Yonca, başın sağolsun, Allah çocuğuna ve sana uzun ömür versin. Yaşadığın üzüntü sonrası sarsılman doğal. Ancak çocuğunu da düşünerek bir an önce toparlanmalısın. Oğlunla el ele verip, bunları da aşacaksınız. Çocuklarda para kavramı 5-6 yaşında başlar, yani artık çocuğun para kavramını anlayacak yaşta. Onu karşına al, durumunuzu açıkça, samimiyetle anlat. Maddi ve manevi değerlerden de bahset. Birlikte manevi değeri olan 'an'lar paylaşın. Mesela birer simit alıp, parkta yürüyüş yapabilirsiniz ya da birlikte halk günü tiyatroya, sinemaya, maça gidebilirsiniz... Onun beklediği ilgiyi, sevgiyi, hem ana hem baba olabilmeyi başarabilirsin, aslan gibi bir çocuk yetiştireceğine eminim. Yeter ki sen dik dur. Aynı uçakta söyledikleri gibi, oksijen maskesini önce kendine tak.

Paranı Çalıştır
Soru: Özlem Hanım, her ay mutfak harcamalarımdan 150 lira para artırıyorum. Bu parayı çok büyük zorluklarla artırıyorum, dolayısıyla risk alacağım bir yatırım yapmaya korkuyorum. Bana risk almadan paramı çoğaltabileceğim bir yatırım aracı söyler misiniz? Saime

Cevap:
 Sevgili Saime, öncelikle bu istikrarını tebrik ediyorum. Senin gibi bilinçli kadınlarımıza yardım ediyor olmak beni çok mutlu ediyor. Risk olmadan getiri yok. Gemiler limanda durmak için inşa edilmemiş. Para da aynı şekilde yerinde durmamalı, paranı çalıştır. Durdukça enflasyon (son yıllarda eskisine göre çok daha az olsa da) karşısında paran sürekli değer kaybediyor. Sana ilk tavsiyem bireysel emeklilik yaptırman. Hem paran uzmanlar tarafından değerleniyor hem de bir kenarda birikiyor. Dişinden tırnağından artırdığın paranı bilmediğin yatırım araçlarına yatırma, araştır, öğren, sonra yatırım yap ve tüm paranı tek bir yatırım aracında kullanma. Yatırım kararlarını bana da yaz.

Mikrokrediden 700 Lira Al 
Soru: Özlem Hanım, 8 aylık bebeğim var, bakacak kimsem de yok. Ama ben çalışmak istiyorum, eşim de bu fikre karşı değil, ayrıca malum bebekle birlikte masraflar da arttı. Bu durumda işin içinden çıkamadık, bize bir tavsiye verir misiniz? Kevser

Cevap:
 Sevgili Kevser, Allah çocuğunuza uzun ömürler versin… Her bebek kendi kısmetiyle doğar derler ya, bak seninki de öyle olmuş. Elinden ne iş geliyor yazmamışsın, ancak kendi yeteneğin, uzmanlığın doğrultusunda evde kendi işini kurabilirsin. Mikro kredi sistemini biliyor musun?Bilmiyorsan hemen www. tgmp.net internet sitesine gir, incele.Evde çalışmak zorunda olan kadınlara çok büyük kolaylık. Beş kadın arkadaş birleşip mikro kredi merkezini arıyorsunuz, gelip sizi herhangi birinizin evinde ziyaret ediyor, bilgilerinizi alıyor, başvurunuzu alıyorlar. Daha sonra evinizde bir haftalık eğitim ve her birinizin 700 liralık kredisi hazır. Haftalık 12.5 lira geri ödemeli... Kredini düzenli ödeyince, bir sonraki sene iki katı miktarda krediyle işini de büyütebilirsin. Sen iste yeter! Gelişmelerle ilgili bana mail atmayı unutma!

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store