Pandemide 573 kişi milyarderler kulübüne katıldı

Temel tüketim maddelerinin maliyeti, on yıllardır görülmemiş bir seviyede artarken, gıda ve enerji sektörlerindeki milyarderler servetlerine her iki günde 1 milyar dolar daha ekliyorlar.

Oxfam’ın 23 Mayıs’ta yayınladığı “Acıdan Kâr Etmek” başlıklı raporu, pandemi sırasında 573 kişinin daha milyarderler kulübüne katıldığını, yani her 30 saatte bir kişinin daha milyarder olduğunu gösteriyor. Diğer yandan 2022 yılında her 33 saatte bir milyon kişinin, yani toplamda yaklaşık 263 milyon kişinin daha aşırı yoksulluğa itileceği tahmin ediliyor.

 23 YILIN TOPLAMINDAN FAZLA

Rapora göre, “Milyarderlerin serveti ise, Covid-19’un ilk 24 ayında son 23 yılın toplamından daha fazla artış gösterdi. Küresel milyarderlerin toplam serveti, artık küresel GSYİH’nin %13,9’una eş değer. Bu oran 2000 yılından (%4,4) bugüne üç kat arttı.

CARGILL TARIMIN YÜZDE 70'İNE SAHİP

Gıda ve enerji milyarderlerinin serveti son iki yılda 453 milyar dolar arttı; bu rakam her iki günde 1 milyar dolarlık servet artışı anlamına geliyor. Beş enerji devleri (BP, Shell, TotalEnergies, Exxon ve Chevron) her saniye toplamda 2600 dolar kâr ediyor. Üstelik şu anda 62 yeni gıda milyarderi var.

Üç farklı şirketle birlikte Cargill ailesi küresel tarım piyasasının %70’ini kontrol ediyor. Cargill geçtiğimiz yıl tarihinin en yüksek net kârını elde etti (5 milyar dolar net gelir) ve şirketin 2022’de kendi rekorunu bir kez daha kırması bekleniyor. Sadece Cargill ailesinde, salgından önce 8 olan milyarder sayısı, salgından sonra 12’ye yükseldi. “

RAPORDAKİ TESPİTLER ŞÖYLE  

Bugün 2668 milyarder (bu sayı 2020’den bu yana 573 kişi arttı) servetlerinde son 2 yılda 3,78 trilyon dolarlık bir artış kaydetti ve şu an 12,7 trilyon dolarlık bir servete sahipler.

Dünyanın en zengin on insanı, en yoksul %40’ından, yani 3,1 milyar insanın sahip olduğundan daha büyük bir servete sahip.

En zengin 20 milyarderin serveti, Sahra Altı Afrika’nın tüm GSYİH’sinden daha fazla.

En alt %50’lik kesimde yer alan bir işçi, en üst %1’lik dilimde yer alan bir kişinin bir yılda kazandığını kazanabilmek için 112 yıl çalışmak zorunda.

Yüksek kayıt dışılık ve bakım emeğinin yapısından kaynaklanan aşırı çalışma yükü, Latin Amerika ve Karayipler’de 4 milyon kadını iş gücünün dışında bıraktı. ABD’de ücretli istihdama katılan beyaz olmayan kadınların yarısı saatte 15 doların altında ücret alıyor.

Ünlü milyarderlerin ilk işlerini biliyor musunuz? Hepimiz bu ünlü milyarderlerin isimlerini ve servetlerinin çoğunu nasıl elde ettiklerini biliyoruz; hatta kendimizi bu şekilde büyütmenin hayalini de kuruyoruz. Ama bu zengin başarılı insanların nasıl başladıklarını hiç merak ettiniz mi? İşte bazı ünlü milyarderlerin ilk işleri.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store