Otomobil Uçar Gider - 06.12.2012

Tam gaz süren kampanyalar ve yaklaşan yılbaşı nedeniyle çoğu kişinin gözü otomobillerde. Kampanyalar, krediler, yeni modellerin konforu, bunların hepsi şahane. Ama otomobili alıp eve geldik diyelim. Bitti mi? Hayır, otomobilin masrafı esas şimdi başlıyor. 39 bin liraya alınan bir otomobil için benzin masrafı dahil 5 yılda 37 bin 350 lira masraf...

Tam gaz süren kampanyalar ve yaklaşan yılbaşı nedeniyle çoğu kişinin gözü otomobillerde. Kampanyalar, krediler, yeni modellerin konforu, bunların hepsi şahane. Ama otomobili alıp eve geldik diyelim. Bitti mi? Hayır, otomobilin masrafı esas şimdi başlıyor. 39 bin liraya alınan bir otomobil için benzin masrafı dahil 5 yılda 37 bin 350 lira masraf ediliyor. Bir de bu yıl Türkiye'de ilk kez model yılı değişimi yıl ortasına değil, yılbaşına denk geliyor. DİKKAT! Piyasa dinamikleri ve talep değişebilir.

Otomobil, hayatımızdaki en büyük harcamalarımızdan biri. Son günlerde bana sizlerden gelen soruların önemli bir bölümü otomobil alım kararıyla ilgili. Aman unutmayın! Öncelikle otomobil yatırım aracı değil. Çünkü yeni bir otomobil, anahtarını çevirdiğiniz anda yüzde 10-15 değer kaybeder. Ayrıca otomobil satın alırken sadece otomobile sahip olmak için ödeyeceğiniz parayı da düşünmeyin. Çünkü asıl masraf, otomobili aldıktan sonra başlıyor. Otomobili alırken vergi veriyoruz, sonrasında ise dolaylı vergilerle otomobilin maliyeti artıyor. Ben de sizin için hesapladım: 39 bin liraya alınan bir otomobil için benzin masrafı dahil 5 yılda 37 bin 350 liralık masraf ediliyor.

Ne? 37. 500 liralık masraf mı? Nasıl?
*Yılda 2 kez Motorlu Taşıtlar Vergisi ödüyoruz. Aracın yaşına ve motor kapasitesine göre bu rakam değişiyor. Ancak yıllık yaklaşık 768 lira denebilir. (Yılbaşı itibari ile bu rakama zam gelecek!)
*Zorunlu trafik sigortası, takribi 495 lira.
* Yıllık bakım yaklaşık 371 lira.
*Kasko ise yaklaşık 1495 lira.
*Yakıt için de günde ortalama 40 kilometre yol yapacak bir araca yıllık yaklaşık 4341 lira masraf yapıyoruz.

Alt alta topladığımızda yılda 7470 lira, 5 yılda 37 bin 350 lira ediyor. Otomobilinizi seçerken bu hesabı göz ardı etmeyin. Bir otomobile sahip olmak için satın almak yetebilir ama kullanmak için, yıllık yaklaşık 7500 liralık bu gidere bütçenizde yer olmalı.

ARALIK/OCAK?
2013 model araçlar çıktı ama 2012 modellerde kampanyalar Ama unutmayın, yılbaşı itibarıyla taşıt vergisine de yüzde 7. 8 zam gelecek. Hesap yapın, üç-beş senelik dönemde hangisinden daha kârlı çıkacaksınız. Kampanya düşük vergi ile Aralık’ta alırsanız mı, olası kampanya ve yükselmiş vergi ile Ocak ta alırsanız mı?

Yeni model yılı artık Ocak'ta başlıyor
Şimdiye kadar yeni modeller yıl sonu gelmeden, Haziran ayında piyasaya sunulurdu. Bu yıl ise Türkiye'de ilk kez model yılı değişimi yıl ortasına değil, yılbaşına denk geliyor. Yeni yıl ile birlikte otomobilini değiştirmek isteyenler için ise bu durum, 2013’te farklı piyasa dinamiklerinin ve yıl içindeki talebin değişmesi anlamına geliyor. Yani Ocak ayında da kampanyalar tam gaz olabilir.

KREDİ
Maliyet pahalılığı açısından krediler;ihtiyaç (en yüksek),taşıt ve konut kredisi (en düşük)şeklinde sıralanır.

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
Hep alışveriş, hep alışveriş... Ama sevmiyorum zannetmeyin alışverişi. Sadece 'bütçe dahilinde yapalım' diyorum. Alışveriş deyince akla artık internetten alışveriş de geliyor. Lütfen dikkatli olun, bu mecrada da bütçe kadar önemli bir konu var. O da güvenlik. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yeni bir uygulama başlattı, ben de hemen sizin için araştırdım. Güvenli, hızlı ve kolay bir yol geliştirmişler. Kullanmak ise ücretsiz.
*İnternetten www.bkmexpress.com.tr adresine girip bir 'bkmexpress' hesabı açın. Alışveriş yaptığınızda, işyeri ödeme sayfasında 'BKM Express ile Öde' seçeneğini tıklayın. Kart numaranızı vermeden, bankanızda kayıtlı cep telefonu numaranıza gönderilecek doğrulama şifresiyle işlemi onaylayın.

Kredini bal kabağı gibi dönüştür
SORU: Nisan 2011'de taşıt kredisi kullanarak otomobil aldım. Aylık 500 lira ödüyorum. 2014'te bitiyor. Bankadan yeniden yapılandırma isteyerek düşen faizlerden yararlanabilir miyim? Ahmet
CEVAP: Taşıt kredisinde yeniden yapılandırma olmuyor. Şayet sen gidip ihtiyaç kredisi (diğer adıyla destek kredisi) alıp, taşıt kredini erken ödeme kapsamında kapatabilirsin. Ama unutmaman gereken iki önemli konu var:

1) İhtiyaç kredisi faizleri taşıt kredisine göre; daha yüksek olur genelde. Bugün de öyle...

2) Yeni bir dosya açma masrafı ve hali hazırda şimdiye kadar ödemiş olduğun faiz yükü, DEĞER Mİ HİÇ? diye sordurmalısın.

Sen bankandan ihtiyaç kredisi 'ödeme planı' iste, aylık taksit ve ödenecek komisyon/masraf tutarlarına bak ve kıyaslama yap. Eğer değiyorsa, taşıt kredini balkabağı gibi ihtiyaç kredisine dönüştürebilirsin. Senin bankan teminatlı bir krediyi (taşıt kredisi), teminatsız krediye (ihtiyaç kredisi) çevirmek istemezse, bunun için başka bir bankaya da başvurabilirsin.
Otomobil kredisini yapılandırmak!
SORU: Özlem Hanım, 'yeniden yapılandırma' yazınızla bizi uyandırdığınız için çok teşekkür ederim. Benim taşıt kredim var, yarısından fazlasını ödedim. Yeniden yapılandırabilir miyim? Aziz
CEVAP: Krediyi yarıdan fazla ödediysen kapatıp, yeniden kredi almana değmiyor genelde. Çünkü eşit ödemeli kredilerde başlarda kredi taksitlerinde ağırlıklı faiz ödüyorsun, yarısından sonra da taksitlerin anapara ağırlıklı oluyor. Yeni kredinin anapara artı faiz toplamı, geriye kalan mevcut kredinin anapara artı faiz toplamından daha fazla oluyor.Çok rekabetçi bir ortam var. İyi araştır, hesapla, son karar senin.

 2. el otomobil alırken dikkat!
SORU: Hafta sonlan gezmek için 13-15 bin lira arası ikinci el otomobil almak istiyorum. 29 yaşında, bekar bir memurum. Şu sıralar otomobil almak için uygun mu? Serhat
CEVAP: Otomobil senin için istek mi, ihtiyaç mı? Önce bunu düşün. Eğer ihtiyaç olduğuna karar verirsen, ikinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gereken şeyler var:
*Öncelikle mutlaka test sürüşüne çık. Meyve alırken bile sağına soluna bakarız.
*Amacına uygun olsun. Örneğin; bu araç hafta sonu için uygun mu değil mi?
*Aslında bir arabanın maliyeti, satın aldığın andan itibaren başlıyor: Kasko, vergi, benzin, park, köprü, aksesuar, bakım, tamir... Bunların hepsi yoldaki maliyetler.
*Son olarak da aracın vergi borcu olmadığına dair kağıt iste.

İşin finansman yönüne gelince...
13 bin liralık otomobil için 3500 lira birikiminin üzerine 9500 lira kredi alsan, 3 yıl vade ile ödemelerin ayda 325 lira civarında olur. Serhat, biraz biriktirince hemen harcama isteğimiz canlanıveriyor. 29 yaşındasın, bekarsın, yarın öbür gün evlilik-düğün olabilir. Bir kenarda paran olsun. Yaptığın birikimi artır.

Posta Para Durumu 06.12.2012

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store