Online bankacılığı sevdik!

Dijital kimlik doğrulama firması OCR Labs’ın gerçekleştirdiği, “Müşteri Gözünden Türkiye’de Uzaktan Bankacılık Araştırması”na göre, Türk insanı online bankacılığa hızlı bir şekilde adapte oldu.

PARA TRANSFERLERİ ONLINE

Londra merkezli dijital kimlik doğrulama firması OCR Labs’ın gerçekleştirdiği, “Müşteri Gözünden Türkiye’de Uzaktan Bankacılık Araştırması”na göre, Türk insanı online bankacılığa hızlı bir şekilde adapte oldu. Araştırma, toplumun yarıdan fazlasının internet bankacılığına yöneldiğini ortaya koyarken para transferlerinin yüzde 59’u da uzaktan bankacılıkla gerçekleştiriliyor.   

ŞUBEYE GİDENLER YÜZDE 2

Araştırma 5 – 27 Kasım 2021 tarihleri arasında 12 nüfus bölgesinden 1209 katılımcıyla gerçekleştirildi. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de müşterilerin neredeyse yarısı tüm işlemlerini online olarak yaparken, her türlü işlem için şubeye giden müşterilerin oranı ise yüzde 2 seviyesinde kalıyor. Yüzde 2’lik bu kesim, şubeye gitmeyi personeli tanımak ve bilgi almak için tercih ediyor.

EN ÇOK YAPILAN İŞLEMLER

Öte yandan, 34-44 yaş grubunda yalnızca online kanalları tercih eden kullanıcılar yüzde 48’lik bir kesimi oluştururken, 45-55 yaş grubunda bu oran yüzde 52’ye çıkıyor. Müşterilerin uzaktan bankacılık ile en çok yaptığı işlemler ise kredi kartı başvurusu, kredi başvurusu, tasarruf hesabı açmak, sigorta başvurusu ve yatırım hesabı açmak olarak sıralanıyor.

 MOBİL BANKACILIK ÖNCELİK OLDU

Kullanıcıların yüzde 79’u vadeli hesap açma ve yönetme işlemleri, yüzde 59’u ise para transferi için uzaktan bankacılığı tercih ederken, yüzde 53’ü de mobil bankacılığı kullanıyor. Araştırmaya göre mobil bankacılık en çok tercih edilen yöntem olurken, çağrı merkezi ise tüm işlem türlerinde en az tercih edilen kanal olarak öne çıkıyor. Bunun dışında kredi başvuruları/işlemleri ve emeklilik/sigorta uygulamaları için en çok kullanılan kanal ise şube oluyor.

 25-34 YAŞ GRUBU EN MEMNUN KİTLE

Araştırmaya katılan her üç kişiden ikisi, pandemi sırasında uzaktan verilen bankacılık hizmetleri için başvuru yaptığını aktarıyor. 25-34 yaş grubu, yüzde 77 ile uzaktan bankacılık deneyiminden en memnun kitle . Müşteriler uzaktan bankacılığı istediği her şeyi istediği yerden yapabildiği, evden veya iş yerinden çıkmadan işlem yapabildiği, telefonda sıra beklemek zorunda kalmadığı, başvuru prosedürleri daha hızlı sonuçlandırıldığı ve mesai saatlerine bağlı olmadığı için tercih ediyor. Her on tüketiciden yedisi ise pandemi bittikten sonra da bankacılık işlemlerinde online/video sistemleri tercih edeceği bilgisini veriyor.

Fiziksel bankacılığın sonu mu geliyor?Özlem Denizmen, Para Durumu programının ‘’Yuvarlak Masa’’ bölümünde SC Danışmanlık Kurucusu Soner Canko ve TOBB Finansal Teknolojiler Meclisi Başkanı Koray Bahar ile nakit para kullanımındaki değişimi ve bankacılığın değişimini konuşuyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store