Kripto paralarda USDT, LUNA ve UST depremi

Kripto para birimlerinde satış rüzgarı yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. Terra ekosisteminin yerel tokeni LUNA ve UST’de yaşanan sert hareketler piyasayı allak bullak etti.

Kripto ekosisteminin gündemini meşgul eden sabit coin UST piyasayı resmen çökertti. Fiyatı 1 dolar endeksli olan coin pazartesi günü 0.75 dolara gerilemişti. Salı günü 0.60 dolara inen fiyat karşısında Luna Foundation Guard (LFG), 52 bin adet Bitcoin satarak düşüşü tersine çevirmişti.

UST çarşamba günü yeniden düşüşe geçti ve fiyat 0.22 dolar seviyesine indi. LFG, 1 milyar dolar değerinde Bitcoin satarak UST’yi 1 dolara ulaştırmaya çalışsa da başarılı olamadı. UST şu dakikalarda yüzde 36.20 oranında düşüşle 0.4881 dolar seviyesinde hareket ediyor. Bu gelişmeden Terra ekosisteminin kripto parası LUNA da nasibini aldı.

YATIRIM YAPANIN PARASI BUHAR OLDU

Geçtiğimiz hafta en yüksek hacimli ilk 10 kripto para arasına giren LUNA bugün 0.0342 dolara kadar geriledi. LUNA’da son 24 saat içerisindeki değer kaybı yüzde 97'yi aştı. LUNA şu dakikalarda 0.0386'dan işlem görüyor. 5 Mayıs’ta 87 dolar seviyesinde hareket eden ve bu tarihten itibaren düşüş kaydeden LUNA’ya yatırım yapanların parası resmen buhar oldu.

YATIRIMCILARIN İNANCI KALMADI

Terra kurucusu Do Kwon, Twitter aracılığıyla günlerdir yoğun şekilde UST'yi kurtarma planı için hazırlandıklarını ve planı açıklamaya yakın olduklarını söyledi. Ancak bu söylem piyasa tarafından olumlu fiyatlanmadı ve son fiyat hareketi yatırımcıların Terra’ya inancının kalmadığını gösterdi.

UST, LUNA tarafından teminat altına alınan sabit paradır. 1 UST satmak her zaman 1 LUNA (1 dolar değerinde) tokeni basmanızı sağlar ve bunun tersi de geçerlidir.

TETHER'İN DEĞERİ 1 DOLARIN ALTINA SARKTI

Kripto para piyasasının en çok kullanılan sabit coini Tether'in (USDT) değeri bugün 0.9521 doların altına sarktı. UST'deki düşüşün ardından USDT'de aşağı yönlü hareketler görülmesi piyasada tedirginliklere yol açıyor. USDT/USD paritesi şu dakikalarda yüzde 0.86 oranında düşüşle 0.9866'dan işlem görüyor. Öte yandanTether’den kripto piyasasında oluşan endişeleri gidermek amacıyla açıklama geldi.

Tether CTO’su (Chief Technology Officer) Paolo Ardoino Twitter’dan yaptığı açıklamada yatırımcıların coini 1 dolar karşılığında satmaya devam edebileceklerini belirtti.

BITCOIN DE ÇAKILDI

1 hafta içerisinde 40 bin dolar seviyesinden düşüşe geçen Bitcoin geçtiğimiz gün ABD’de enflasyonun 40 yılın rekor seviyesinden dönmesinin ardından 27 bin 785 dolara kadar geri çekildi. Bitcoin’de aşağı yönlü seyir bugün de sürüyor. Lider coin 26 bin 700 dolara kadar geriledikten sonra şu dakikalarda 28 bin 135 dolardan işlem görüyor. Son günlerde Bitcoin’de düşüşü hızlandıran ana nedenlerden birisi de LFG’nin elindeki tüm Bitcoin’leri satması olarak gösteriliyor.

Bitcoin’in düşüş kaydetmesiyle birlikte yatırımcıların panik satışına geçmesi de fiyatların sert gerilemesinde etkili oluyor. Böylelikle lider coin 29 Aralık 2020 yılından bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu. Bitcoin’de son 24 saat içerisinde değer kaybı yüzde 10’u aştı.

ETHEREUM DA RESMEN ÇÖKTÜ

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık Ethereum fiyatı bugün bin 800 dolara kadar gerileyerek 21 Temmuz 2021 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Ethereum şu dakikalarda 1930 dolardan işlem görüyor. Peki kripto para birimlerindeki düşüş sürecek mi, yatırımcılar bu konuda ne yapmalı? Kripto Para Uzmanı Helin Çelik piyasadaki son gelişmeleri değerlendirdi. Çelik'in açıklamaları şu şekilde:

KRİPTO PARALAR DAHA NE KADAR DÜŞECEK?

"LUNA’da yüzde 95’in üzerinde değer kaybı yaşandı. Panik satışı birbirini tetikledi. USDT’nin stabil coininde benzer bir gerileme yaşandı. 90 centler gördü. Tether bunu destekledi ve fiyatı 1 dolara çıkardı. Bu noktada bazı veriler var. LUNA’dan TL’ye son 1 saat içerisinde 14.5 milyon dolar son 1 gün içerisinde 132.6 milyon dolarlık bir geçiş yaşandı. Ağırlıklı olarak Güney Kore, Türkiye, Brezilya gibi ülkelerde yatırımların yapıldığını gözlemliyoruz. Pozisyonlar zararda bozuluyor.

Bitcoin dolar paritesinin 26 bin dolar seviyelerine gerilemesiyle birlikte birçok pozisyon likit oldu. O yüzden hacim kaybı yaşandı diyebiliriz. 1 saat içerisinde 500 milyar doların piyasadan silindiğine tanık olduk. Tepki alımları geliyor. Çok fazla satışa maruz kalmış kripto para var. Toparlama evresinde major kripto para birimlerinin biraz daha hızlı toparlanma sürecine girmesini bekleyebiliriz. Yatırımcılar ağırlıklı olarak Tether’e dönmeye çalışıyor.

Bitcoin/dolar paritesi özelinde konuşacak olursak şu an itibarıyla düşüş trendindeki fiyatlamasını sürdürüyor. Bu kırılmadıkça alımlar tepki alımları olarak görülecektir. Yatırımcı yeniden satış yapabilir. 26 bin dolar önemli bir destek noktasıydı. Buradan negatif ayrışırsa 24 bin 22 bin bandı gündeme gelebilir. 20 binlerdeki seyir önemli olacaktır. Kurumsal fonlar elindeki Bitcoin’i tutmaya devam ederse piyasanın belli bir seviyenin altına inmesini zor buluyorum.

El Salvador gibi ülkeler Bitcoin’i yasal para birimi ilan etti ve aşağıdan alım yapmaya çalışıyor. 11 binler şu an zor gözüküyor. 20 binler seyri belirleyecek biz ufak ufak trendi takip edelim."

İki kripto para biriminin işlemlerini durdurduKripto para borsası büyük çalkantılar yaşamaya devam ederken, Binance platformu ağ yavaşlığı ve tıkanıklığı sebebiyle LUNA ve UST çekimlerini askıya aldığını duyurdu.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store