Koronavirüs azaldı, kirliliği arttı!

Koronavirüsten korunmak için kullanmaya başladığımız maskeler, ciddi bir çevre felaketine neden olabilir.

COVID-19 pandemisinden korunmak için kullandığımız bir adet yüz maskesinden denizlere günde 173 bin mikrofiber salınırken, her gün 445 milyon maskenin atık haline geldiği belirtiliyor.

HER AY 129 MİLYAR MASKE

Sürdürülebilir maske üreten Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, maske kirliliğinin plastik kirliliği boyutlarına yaklaştığını belirterek şu bilgileri paylaştı:

”Dünyada her ay 129 milyar maske kullanılıyor. Tahminlere göre Avrupa'da maskeden kaynaklı atık miktarı günde yaklaşık 445 milyon. Çoğunlukla polipropilen malzemeden üretilen tek kullanımlık maskeler, genellikle denizlerde su yaşamına zarar veren mikroplastiklere dönüşüyor. Yakın tarihli bir National Geographic raporuna göre; Jakarta Körfezi’ndeki nehirlerde ve Kenya kıyılarında yüzen maskeler, hayvanlarda ciddi yaralanmalara ve ölümlere neden oluyor. Aynı zamanda tek bir adet yüz maskesinden denizlere, günde 173 bin mikrofiber salınabiliyor.

BİR MASKE 450 YILDA YOK OLUYOR

Okyanusların korunması için çalışan OceansAsia’nın Aralık 2020 tarihli ‘Masks on the Beach: The Impact of COVID-19 on Marine Plastic Pollution’ başlıklı raporuna göre de tek bir maskenin tamamen yok olması 450 yıl kadar sürebiliyor. Bu nedenlerden dolayı yüz maskesi çöpünün neden olduğu plastik kirliliğini önlemek amacıyla toplumların doğru yüz maskesi kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor.  Sürdürülebilir hammaddeler kullanılarak, çevresel etkileri önemli ölçüde azaltılmış olan ve geri dönüştürülebilir malzemeden üretilen maskeler tercih ederek, olası bir çevre felaketini önleyebiliriz” dedi.

Finansal sağlık için atmanız gereken 13 adım!Finansal sağlığınız için yapmanız gerekenler neler? Hadi bir göz atalım:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store