Kendini Yöneten, Dünyayı Yönetebilir

Ben de buna bir 21.yüzyıl eklemesi yapacağım; "Parasını yönetebilen, hayatını yönetir." Umut dolu yepyeni bir sene başladı. Genelde bu zamanlar hayatımızdaki bir şeyleri değiştirmek için iyi bir dönem. Para ile şimdiye kadar olan ilişkimiz ne olursa olsun, paranın kontrolünü ele alıp, paramızı yönetmeye başlamaya ne dersiniz? Öncelikle nasıl...

Ben de buna bir 21.yüzyıl eklemesi yapacağım; "Parasını yönetebilen, hayatını yönetir." Umut dolu yepyeni bir sene başladı. Genelde bu zamanlar hayatımızdaki bir şeyleri değiştirmek için iyi bir dönem. Para ile şimdiye kadar olan ilişkimiz ne olursa olsun, paranın kontrolünü ele alıp, paramızı yönetmeye başlamaya ne dersiniz?

Öncelikle nasıl bir sene bekliyorsunuz 2011'de onu hayal edelim. Öyle para konularını ayrı gayrı düşünmeye gerek yok. Hayatımızın içine alıp, bir parçası yapacağız parayı. Ondan korkmayarak, onu yöneterek, onu (gerektiği kadar) önemseyerek. Böylece kontrol bizde olacak. Kontrol kimdeyse, güç onda. 2011'de GÜÇ sizde olacak. Hayatı bir tren gibi düşünün, onu 5 vagona ayıralım;

1. BEN: Kendimle ilgili hayallerim? Örnek: Samimiyetle, neyi değiştirmek istiyorum, nasıl değiştireceğim? HOBİ: Kendime zaman ayıramıyorum. Aylık 100 TL hobi için ayıracağım.

2. Aile: Ailemle ilgili hayallerim ne? Bu hayaller için ne yapacağım? Örnek: Ortak aktivite yapmamızı istiyorum, her ay ailecek sinemaya gideceğiz, 40TL. Örnek: Yılda 2 tane , birer haftalık aile tatili yapmak istiyorum, erken rezervasyonlarla planlayıp çok ucuza getirebilirim.

3. DOSTLAR/ÇEVRE: Ortak hayallerimiz neler? Ne tür aktiviteler yapabiliriz?

4. İş: İşimi severek yapıyor muyum? Gelirimi arttırmak için bir planım var mı? Girişimcilere verilen birçok kolaylık var, bunlardan faydalanmayı düşünüyor muyum?

5. Para Yönetimi: Para ile ilişkim ne? Kendimi tanıyor muyum? Korkularım, endişelerim, beklentilerim, hayallerim ne 2011 için? Paramı yönetebiliyor muyum? Bütçe... Her ay 1 saatimi bütçe yapacağım, harcarken biriktirebileceğim… Birikim… Gelirimin %25 ev peşinatı için biriktireceğim. Borç… Kapatacağım. Yatırım... 100 tl yatırım fonu alacağım, borsayla tanışacağım.

HAYATTA ALDIĞIMIZ HER KARAR, BİR KAVŞAKTA YOL TERCİHİDİR. 2011 hayatımızı bir çırpıda planladık "PARANI YÖNET, HAYATINI YÖNETİRSİN" i, 2011 yılının sloganı yapalım beraberce. Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store