Kayınvalideciğim Bir Anlatsanıza - 16.08.2014

Parasını çok iyi yöneten bir yakınım, 4 saatlik bir araba yolculuğu boyunca babasını ve annesini  anlattı. Çok duygulandım. Gerçek değerlerimizi bize aşıladıklarını bir kez daha hatırladım. Babanızın hangi şartlarda yetişmiş olduğunu biliyor musunuz? Annenizin? İnsan ailesinden ne görüyorsa, hayata o değerlerle başlıyor. Peki ya...

Parasını çok iyi yöneten bir yakınım, 4 saatlik bir araba yolculuğu boyunca babasını ve annesini  anlattı.

Çok duygulandım. Gerçek değerlerimizi bize aşıladıklarını bir kez daha hatırladım. Babanızın hangi şartlarda yetişmiş olduğunu biliyor musunuz? Annenizin? İnsan ailesinden ne görüyorsa, hayata o değerlerle başlıyor. Peki ya eşiniz                ? Eşinizin veya ailesinin  hangi şartlarda büyüdüğünü biliyor musunuz? Alın kağıt kalemi, bulun bir aile büyüğünü, çökün yanına.

Zaman Ayır
Birçok insan kendini tanımadan yaşıyor. Bir o kadar insan da eşini. Hayat arkadaşı demişler adına. Hem kendinizin hem eşinizin para konularında neyi neden yaptığını anlayın. Bunun için birkaç saatinizi ayırın.

Merak Et
Aileden kim varsa sorun. ‘Baba, senin baban nasıl bir insandı?’, ‘Kayınvalideciğim, anneniz ve babanız nasıl insanlardı?’ Freud haklı ise her şey evde şekilleniyor. İnsanın yaşadığı ortam çok önemli. Değer vermek, saygı duymak, etik olmak… Sizin ve eşinizin temel yapı taşlarını deşmeye başlayın.

Dinle
Sormak iyi güzel, bir de dinlemek lazım. Dinlemek kafa sallamakla olmuyor. Önce duymak, anlamak ve sonra da idrak etmek lazım.  O kadar hızlı yaşıyoruz ki, çoğu zaman bir yerlere yetişeceğiz diye, anlamı yitiriyoruz. İsterseniz not alın ya da video kaydı yapın. Aile büyüklerinin video kaydı olması başlı başına bir hatıra. Böyle anlamlı hikayeler anlatılırken tadından yenmez.

Hazır Ol
Neler duyacağınızı bilmiyorum. Ama zırhla kuşanın. Ne duyarsanız duyun, ne kendinize ne ailenize ne de eşinizin ailesine olan saygınızdan bir miligram kaybetmeyin. Hayat, koşullar çerçevesinde değerlendirilmeli. Tarihi anlayın, eleştirmeyin.
Işınla
Anne ve babanızın, eşinizin ve onun anne ve babasının çocukluğunun olduğu döneme gidin. Sonra bugün ile bağlantı kurun. Eşiniz ailesinden ne görmüş ki sürekli harcıyor? Sizin babanızın küçüklüğünde ne olmuş ki size hiçbir şartta borç almamayı öğretti? Bugüne ışınlanın. Bugünü yeni gözlüklerinizle, perspektifinizle değerlendirmeye çalışın. Bazı şeyler hop diye yerine oturuyor mu?

Zevk Al
İlerleyen yaşlardaki genç delikanlı ve kızların (60-100 arası) en hoşuna giden şey halen ‘oyunda olmak’. Yani aranmak, ihtiyaç duyulmak, takdir edilmek. Emin olun alışverişten daha zevkli bir tatmin bu.

Her birimizin bir para karakteri var. Kimi harcamacı, kimi tutumlu, kimi ise hesapsız. Eşinizin de bir para karakteri var. Bunu anlamanın yolu, onun hangi ortamda yetiştiğini bilmek ve bu hikayeden beslenmek. Bu süreç sonunda, ilişkinizde bir gelişme olacağına iddiaya girerim. Hem de pozitif.

Sonuçları bana yazın, merakla bekliyorum.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store