Kadınların ürettiği çiçekler şehirleri süslüyor

Erzurum'un Uzundere ilçesindeki seralarında 15 yıldır çiçek üretip şehirlere pazarlayan kadınlar, işlerini büyütüp yurt dışına açılmayı hedefliyor.

Erzurum'un "sakin şehir" unvanlı Uzundere ilçesinde kurulan serada üretim yapan kadınlar, Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin birçok kentine çiçek ve fide pazarlıyor.

Kent merkezine 84 kilometre uzaklıkta Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz arasında yer alan ve Uluslararası Sakin Kentler Birliğince (Cittaslow) Türkiye'nin 11'inci sakin kenti seçilen ilçe, doğal güzelliklerinin yanı sıra seracılıkla da öne çıkıyor.

 Kaymakamlığın desteğiyle eğitim alıp 2007 yılında ilçede sera kuran kuzenler Fatma ve Hülya Canbaş ile Ayşe Okur, çiçek ve fide üretimiyle yaşadıkları turistik yerin hem istihdamına hem ekonomisine katkı sağlıyor.

İlçede 15 yıldır seralarında çiçek üretip Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Karadeniz'deki kentlere çiçek gönderen kadınlar, işlerini büyütüp Türkiye geneline ve yurt dışına açılmayı hedefliyor.

Mevsimsel olarak 10 ila 30 kadına istihdam sağlanan serada üretilen çiçekler, genel olarak belediyelerin peyzaj çalışmalarında kullanılıyor.

‘KADINLARIMIZDAN GURUR DUYUYORUZ’

Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, “Belediye olarak emekçi kadınlarımızdan gurur duyuyoruz. Kadınlarımız alın terlerini toprağa, çiçeğe, fideye döküyor. Üretilen çiçekler Trabzon, Diyarbakır, Gaziantep, Kars ve Ardahan gibi illerimizin ihtiyacının karşılıyor" dedi.

Güçlü kadınların 7 ortak özelliği! Kendilerinden emin duruşlarıyla ve imza attıkları başarılarla diğer kadınlara örnek olan güçlü kadınlar, bazı ortak özelliklere sahipler…

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store