İstanbul’da 100 metrekarelik dairenin maliyeti ne kadar?

Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt, katıldığı televizyon programında İstanbul’da 100 metrekare bir konutun maliyetini açıkladı.

Kiptaş Genel Müdürü Kurt, Bloomberg HT yayınına katıldı. İstanbul’da yükselen inşaat maliyetlerine dikkat çeke Kurt, “İnşaat maliyetleri metrekare için özellikle İstanbul’da 8 bin 500 TL’yle 10 bin TL arasına geldi. 100 metrekare bir konutun maliyeti 1 milyon TL” dedi.

'MALİYETİ DÜŞÜRECEK ADIMLAR ATILMALI'

Beklentilerinin inşaat maliyetlerini düşürecek adımların atılması yönünde olduğunu belirten Kurt, şunları söyledi: “Özellikle sosyal konut veya kentsel dönüşüm projelerinde pozitif ayrımcılık yapmak adına inşaat girdi maliyetlerindeki KDV düşürülebilir. İnşaat malzemesi üreten sanayi kuruluşlarına teşvik verilmesi. Maliyetleri düşürmediğimiz sürece barınma kriziyle boğuşmaya devam ederiz.”

'TEDARİKTE CİDDİ SIKINTI YAŞANIYOR'

Türkiye’de son 20 yılda en güvenilir yatırım aracının gayrimenkul olduğu ifade eden Ali Kurt, inşaat maliyetlerini düşürecek adımlar atılması çağrısını yaptı. Tedarik zincirinde ciddi sıkıntı yaşandığını dile getiren Kurt, piyasadaki hareketlenmenin ürün tedariki edenlerde bir güvensizlik oluşturduğunu, bunun sonucunda parayla bile ürün bulunamadığını söyledi. Kurt şöyle devam etti: “Dolar yüzde 10 artarken demir yüzde 20 artıyor, yerine koyamama endişesi var. Bizim üretimi teşvik etmemiz gerekiyor. Malzeme üretimini teşvik eder, dışa bağımlılığı azaltabilirsek maliyetleri kontrol altına alırız.”

İlk evinizi satın alırken bu adımlara dikkat! İlk evinizi satın almak, hem hayatta hem de finansal açıdan en büyük dönüm noktalarından biri olarak kabul edilir. Ev almak, bugüne kadar yaptığınız en büyük satın almanız olabilir. İşte ilk evinizi satın alırken takip etmeniz gereken adımlar.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store