İngiltere'de hükümet krizi! Boris Johnson istifa edecek

İngiltere'de hükümet krizi sürüyor. Peş peşe istifa haberleri gelirken, Başbakan Boris Johnson kendi kabinesinin "istifa et" baskısı altına girdi. Kendi partisi içinde isyanı devam ederken, İngiliz basını Johnson'un istifa edeceğini duyurdu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 50'ye yakın hükümet görevlisinin istifası sonrası görevi bırakma konusunda büyük bir baskı altına girdi. İstifa eden Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın yerine getirilen Nadim Zahawi dahil kabineden üst düzey isimler, Johnson'a istifa tavsiyesinde bulunuyor. Başbakanlık Ofisi'nde Boris Johnson ile görüşen isimler arasında Ulaştırma Bakanı, Kültür Bakanı ve Maliye Bakanı bulunuyor. Boris Johnson, kendisini istifaya çağıran kabinenin üst düzey üyelerinden Bölgesel Kalkınma Bakanı Michael Gove'u görevden aldı.

Bir Başbakanlık kaynağı "Büyük tartışmalarda yanınızda olmayan ve sonra basına neşeyle liderin gitmesi gerektiğini söyleyen bir yılan içinizde olamaz" dedi.

Galler'den sorumlu Devlet Bakanı Simon Hart da Johnson hükümetinden istifa etti. Son gelen haberlere göre, Eğitim Bakanı Michelle Donelan da istifasını sundu.

SON KRİZ NASIL BAŞLADI?

Johnson'a yönelik son eleştirilerin temelinde Muhafazakar Parti'nin Parlamento'daki Grup Yöneticisi Chris Pincher hakkında son dönemde ortaya atılan iddialar yatıyor. Pincher, The Sun gazetesinde hakkında çıkan taciz haberlerinden sonra görevinden istifa etmişti.

Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına karşın onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.

Başbakanlık Ofisi'nden daha önce yapılan açıklamada taciz iddialarından haberdar olunmadığı belirtilmişti. Ancak Başbakan Johnson, Pincher hakkında üç sene önce böyle bir suçlamanın kendisine ulaştığını kabul etmişti.

Johnson konu ile ilgili son açıklamasında bu kararından 'büyük pişmanlık' duyduğunu söylemişti. Kabindeki istifalar Johnson'un bu açıklamaları ile eş zamanlı olarak geldi.

Önce Salı günü Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid istifa etti. Ardından bakan yardımcısı ve özel sekreter dahil en az 36 hükümet görevlisi istifa etti. İki bakan birbirlerinden 10 dakika arayla kabineden istifa ettiklerini açıkladı. Bunu, bakan yardımcılarının ve danışmanlarının da istifaları izledi. Will Quince Aile ve Çocuk Bakan Yardımcılığı görevinden istifa ederken, Laura Trott da bakan danışmanlığı görevinden ayrıldı.

Sajid Javid istifa mektubunda Başbakan'a olan güvenini kaybettiğini söylemişti. Rishi Sunak da halkın hükümetlerinden etik ve dürüst davranmasını bekleme hakkı olduğunu ifade etmişti.

Başarının ne kadar zeki olduğunuzla ilgisi yok!Başarının sadece yüzde 2’sinin IQ seviyesine bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store