Hırsızların ağlattığı Suphi Usta için kampanya!

Mardin’in en önemli telkari ustalarından, 78 yaşındaki Suphi Hindiyerli’nin 20 yıldır ürettiği gümüşler dükkanından çalındı. Ustanın gözyaşlarına tanık olanlar gümüş eserlerin bulunması için kampanya başlattı.

UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında 2020 yılında “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen, Mardin’in en önemli zanaatkarlarından Suphi Hindiyerli’nin dükkanından geçtiğimiz yıl tam 6 kilogram gümüş eserleri çalındı. Çalınan eserler aradan aylar geçmesine rağmen bulunamadı.

SUPHİ USTA’NIN GÖZYAŞLARI

Mardin’e yaptığı gezi sırasında Suphi Hindiyerli’nin, nam-ı diğer Suphi Usta’nın dükkanını ziyaret eden Seda Arıcıoğlu, dükkandaki eserlerin her zamankinden az olduğunu görüp nedenini sorunca durumdan haberdar oldu. Suphi Usta anlatırken gözyaşlarına da tanık olan Arıcıoğlu, Change.org’da imza kampanyası başlatıp Suphi Usta’nın kaybolan eserlerinin bulunması için bir çağrıda bulundu. Kampanyaya  kısa sürede binlerce kişi destek verdi.

20 YILDAKİ ÜRETİMİ ÇALINDI

 Gözündeki sarı nokta rahatsızlığına rağmen üretmeye devam eden 78 yaşındaki Suphi Usta’nın dükkanını ziyareti sırasında, dükkandaki az sayıda eserin dikkatini çektiğini ifade eden Seda Arıcıoğlu şunları söyledi: “Dükkanda beklediğimden çok daha az gümüş vardı. Meğerse ustanın son 20 yıldaki tüm üretimi çalındığı için az eser varmış dükkanda ve ustanın ifadesiyle kimse yeterince ilgilenmediği için bulunamamış gümüşleri. Üstelik “çalışır yeniden yaparım” da diyemiyor, çünkü gözlerinde sarı nokta rahatsızlığı başlamış. Onun derdine kendi kendine ağlarken ki asaleti ve sessizliği nedeniyle başlattım bu kampanyayı. Kimse kendini sahipsiz, tek başına hissetmemeli. Dileğim kaybına teselli, yarasına merhem olmamız.”

Neden daha fazla harcıyoruz? İşte pazarlama stratejileri Yapılan reklamların, sunulan avantajların sizi alışverişe yönlendirdiği oldu mu? Farkında olmadan mağazada çok uzun süre kaldığınızı ve daha fazla harcadığınızı düşünüyor musunuz? Bunların sebebi bazı pazarlama stratejileri olabilir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store