Haftanın Özeti: Paradan Haberler

Haftanın paradan haberlerini sizler için derledik:

Asgari ücrete gelen zamla asgari ücrete kıdem tazminatına, işsizlik, engelli, işsizlik ve emeklilik maaşlarına da zam geldi

Asgari ücret yüzde 50.44 oranında zamla 4 bin 250 lira oldu. Zamla birlikte sadece asgari ücretlileri değil diğer çalışanları ve emeklileri de ilgilendiren artışlar yaşanacak.
 

Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte asgari geçim indirimi de (AGİ) belli oldu

AGİ çalışanın medeni durumu ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösteriyor. 2022 yılında bekar biri için AGİ 402 lira oldu.

Merkez Bankası Aralık Ayı Faiz Kararını AçıkladıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aralık ayı faiz kararını açıkladı. İşte haberin detayları:
Asgari Ücret Belli Oldu! İşte Detaylar...2022 asgari ücret zammı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Milyonlarca kişi tarafından beklenen 2022 asgari ücret zammı ne kadar oldu?

Benzine zam geldi
Benzin fiyatına 56 kuruş zam yapıldı.

Konut satışları kasımda yükseldi

TÜİK kasım ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %59,0 artarak 178 bin 814 oldu. Konut satışlarında İstanbul 31 bin 706 konut satışı ve %17,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 17 bin 117 konut satışı ve %9,6 pay ile Ankara, 11 bin 116 konut satışı ve %6,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 36 konut ile Hakkari, 65 konut ile Ardahan ve 98 konut ile Bayburt oldu.

Türkiye’de 11 ayda 2,8 milyona yakın gayrimenkul satış işlemi yapıldı

Bu işlemlerden 1 milyon 231 bin 524’ünü konut, 482 bin 845’ini arsa, 731 bin 825’ini tarla, 123 bin 68’ini iş yeri, geri kalanını diğer taşınmazlar oluşturdu.

TÜİK, işsizlik rakamlarını açıkladı

Türkiye'de işsizlik oranı, eylülde bir önceki aya göre 0,3 puan azalışla yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleşti

Ücretli çalışan sayısı Ekim'de 13.89 milyon oldu

TÜİK verilerine göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı Ekim'de yıllık yüzde 8,6, aylık yüzde 0,5 arttı.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi tarihi düşük seyrini sürdürdü

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi aralık ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 1,12 azalarak 46,79 değerini aldı.

Gram altın rekor tazeledi

Gram altın, küresel altın fiyatlarında bir süredir yukarı yönlü hareket olmamasına rağmen dolar/TL'deki yükselişle rekor tazeliyordu. Salı günü dolar kurundaki çekilmeyle 800 TL'nin altına gerileyen gram altın, çarşamba günü kurun 14,76 ile yeni bir zirve görmesiyle rekor tazeledi.

Tasarruf eğilimleri pandemiden beri yüksek kalmaya devam ediyor

ING Türkiye’nin IPSOS ile 10 yıldan beri gerçekleştirdiği Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2021 yılı III.Çeyrek sonuçlarına göre pandemi başlangıç yılı 2020’de artan tasarruf eğilimi ve tasarruf sahipliği oranı, pandemi öncesine oranla yüksek kalmaya devam ediyor.

Dogecoin’de Büyük Sıçrama Tesla'nın bazı ürünlerinin Dogecoin'le satın alınabilecek duruma getirmek için çalışmalar yaptığını duyuran Musk, Dogecoin’de büyük sıçrama yarattı! Peki Dogecoin ne kadar yükseldi? İşte detaylar:

Apple, 3 trilyon dolar piyasa değerine sahip oldu

Apple, 3 trilyon dolarlık bir borsa değerine ulaşan ilk şirket ünvanına sahip oldu. 

TIME Dergisi Elon Musk'ı 'Yılın Kişisi' SeçtiTIME dergisi, 'Yılın Kişisi' olarak SpaceX ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk'ı seçti!

Elon Musk, şimdiye kadar 13 milyar dolarlık Tesla hissesini sattı

Tesla CEO'su Elon Musk, dünyanın en zengin kişisinin Twitter kullanıcılarına elektrikli otomobil üreticisindeki hissesinin %10'unu devretmekle ilgili anket yaptığı Kasım ayının başından bu yana yaklaşık 13 milyar dolar değerinde hisse sattı.

Kripto parada 2 milyar dolarlık vurgun yapıldı
Kripto para borsası vurgununun son ismi ise SmartTrade Coin oldu. İddiaya göre vurgunun boyutu 2 milyar dolar. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 11 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Şüphelilerin insanları ponzi, saadet zinciri, pramit yapı adı altında sisteme kaydettikleri ve üye yapılan her kişiden komisyon aldıkları, ayrıca üyelerin gelirlerinden her ay yüzde 5 komisyon kazandıkları iddia edildi. Şirketin web sitesinin halen açık olduğu ve vurgun yapmaya devam ettiği belirtildi.

2021'de Ne Yaptık?Bugünkü Posta Gazetesi köşemde 2021'in envanterini çıkarıyoruz. Finansal hedeflerinin ne durumda olduğunu görüp yeni yıl planları yapmak için şimdi tam zamanı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store