Gözler enflasyon verilerinde

Haftanın ekonomi gündemi oldukça yoğun. Kasımın enflasyon verileri bugün açıklanacak. Borsa İstanbul'daki yükseliş eğrisinin sürüp sürmeyeceği merak konusu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde'ın bugün ve perşembe yapacağı konuşmalar da uluslararası piyasalarda belirleyici olacak.

Haftanın ilk iş gününde gözler yurt içinde gözler bugün açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. Enflasyonun aylık yüzde 3'ün üzerinde artacağı tahmin ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) saat 10.00'da açıklayacağı tüketici fiyat endeksi (TÜFE), ekimde yıllık yüzde 85,51, aylık ise yüzde 3,54 olmuştu. Enflasyon verisi asgari ücret, memur ve emeklilerin maaşı gibi birçok parametrenin odağında bulunuyor. Asgari ücretle ilgili ilk toplantı da Çarşamba günü gerçekleşecek. Toplantıda asgari ücretin ne kadar olacağı görüşülecek.

Yurt içinde bu hafta Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yüzde 1,82 artışla 4.962,97 puana yükselerek haftalık kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 5.091,68 puana taşıdı. Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 5.000 ve 5.090 seviyelerinin direnç, 4.900 ve 4.870 puanın ise destek olarak öne çıkabileceği görüşünde.

Cuma günü açıklanan verilere göre ABD'de tarım dışı istihdam ekimde 263 bin artarak beklentileri geride bırakırken, Fed'in bu ayki faiz kararına ilişkin kararsızlık da bu haftaya taşındı. Ülkede, gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisi arasındaki fark eksi 72 baz puanla son 22 yılın zirvesinde bulunuyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in gelecek ay faizleri 50 baz puan artıracağı beklentileri ise tarım dışı istihdam verisinin ardından yüzde 77'ye geriledi. Powell'ın açıklamalarıyla destek bulan altının ons fiyatı hafta içinde 1.800 doların üzerine çıkmasına karşın, haftanın son gününde kazançlarını kısmen geri verdi ve haftayı yüzde 2,5 kazançla 1.798 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı üç haftalık düşüş eğilimini sonlandırarak geçen hafta yüzde 2,2 artışla 85,9 dolara, bakırın libresi yüzde 2,7 yükselişle 3,73 dolara çıktı.

LAGARDE’IN  KONUŞMASI ÖNEM KAZANDI

Avrupa borsalarında geçen hafta karışık bir seyir izlenirken, bölgede açıklanan enflasyon verileri yavaşlama sinyali verdi. Analistler, Avrupa'daki enflasyon verilerinin ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın pazartesi ve perşembe günü yapacağı konuşmaların öneminin arttığını belirterek, açıklamalarda söz konusu verilerin ardından bankanın ultra şahin duruşunu değiştirip değiştirmeyeceğine ilişkin sinyallerin aranacağını söyledi. Bu hafta pazartesi bölge genelinde hizmet sektörü PMI, salı Almanya'da fabrika siparişleri ve çarşamba Avro Bölgesi'nde büyüme ile Almanya'da sanayi üretimi takip edilecek.

Doğru zaman yönetimi için bilmeniz gerekenlerSürekli yapacak çok işiniz olduğundan ama hiç vaktiniz olmadığından mı yakınıyorsunuz? Size bir sır verelim: Aslında vaktiniz var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store