‘Google gazetecilere ücret ödemeli’

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan, Google arama motorunun, içeriğini paylaştığı gazeteciye telif ödemesi gerektiğini söyledi.

ÖZGÜN İÇERİK TEŞVİK EDİLMELİ

Google’ın dünyanın en büyük medyası haline geldiğine dikkat çeken İrvan şunları söyledi: “Google, kurulduğu 1998 yılından bu yana dünyanın her tarafında gazeteciler tarafından üretilen haberleri hiçbir ücret ödemeden paylaşıyor ve bu yolla gelirlerine gelir katıyor. Avustralya, Kanada, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin Google ile anlaşma yaparak bu arama motorunu paylaştığı içerikler için telif ödemeye zorlamaları iyi bir gelişme. Türkiye’nin de Google’ı, hatta diğer arama motorları ile sosyal medya platformlarını da telif ödemeye zorlaması yerinde olur.”

 'TELİF İLE GAZETECİLİĞİ DESTEKLEMELİ'

Yapılacak düzenlemelerin özgün haberciliği teşvik edecek, bağımsız gazeteciliği destekleyecek şekilde olması gerektiğini vurgulayan Pro. İrvan, “Nasıl ki Basın İlan Kurumu resmi ilan ve reklamlarla yerel gazeteleri destekliyorsa, Google da yapacağı telif ödemeleriyle özgün haberciliğe destek sağlayabilir. Ben bir gazetecilik akademisyeni olarak bu yöndeki çabaları destekliyorum” dedi.  

Türkiye, Google ile dijital telif anlaşmasına hazırlanıyorTürkiye, arama motoru Google ile dijital telif anlaşması için masaya oturmaya hazırlanıyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store