Gıdada alarm zilleri

BM Gıda Görünümü Raporu, küresel gıda ithalat faturasının rekora koştuğunu ve düşük gelirli ülkelerin gıda ithalatı için daha fazla para ödemesine rağmen daha az gıda aldığını ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından dün yayınlanan yeni rapora göre, gelişmekte olan ülkeler, fiyatlardaki artışı karşılamadaki yetersizliklerinin bir sonucu olarak, tahıl, yağlı tohumlar ve et ithalatını azaltıyor.

DAHA ÇOK PARAYA DAHA AZ GIDA

Raporda, küresel gıda ithalat faturasının bu yıl 1,8 trilyon ABD dolarına ulaşacağını ve bu bedelin önemli bir kısmının nakliyeye ödeneceğini gösteriyor. Raporda, ”Bunlar, gıda güvenliği açısından endişe verici işaretler olup, ithalatçıların artan uluslararası maliyetleri finanse etmekte zorlanacaklarını ve potansiyel olarak daha yüksek fiyatlara karşı dayanıklılıklarının sona ereceğini gösteriyor. Endişe verici bir şekilde, birçok kırılgan ülke daha fazla para ödüyor ancak daha az gıda alıyor " deniliyor.

TAHIL ARTACAK

Rapora göre, hayvansal ve bitkisel yağlar 2022'de ulaşılması beklenenden daha yüksek ithalat faturalarına en büyük katkıyı sağlayacak. Dünya ana tahıl üretiminin dört yıl içinde ilk kez 2022'de düşmesi bekleniyor. Dünya buğday stokları, çoğunlukla Çin, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'daki stokların beklenen artışları nedeniyle yıl içinde marjinal olarak artmaya hazırlanıyor.

Dünya mısır üretimi ve kullanımının, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki daha büyük etanol üretiminin yanı sıra Çin'deki endüstriyel nişasta üretimi ile ilişkili yeni rekorlara ulaşması bekleniyor. Arjantin, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nde et üretiminin düşmesi beklenirken, dünya süt üretiminin de süt sürüsü sayılarının düşmesi ve birkaç büyük üretim bölgesinde daha düşük kar marjları kısıtlanması nedeniyle önceki yıllara göre daha yavaş genişleyeceği öngörülüyor.

Toplu gıda alışverişi nasıl yapılır? En basit haliyle, toplu gıda alışverişi, fiyat düşükken belirli ürünleri stoklama fikridir. Belirli bir ürün indirime girdiğinde, tekrar satışa çıkana kadar satın almak zorunda kalmamak için birkaç haftalık, size yetecek kadar alabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store