G20 Yolunda - 31.05.2014

Geçtiğimiz hafta merkezi Paris’te olan OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) geleneksel ‘Finansal Eğitim’ zirvesine katıldım. En son Cartegena ve Prag şehirlerinden sonra bu önemli toplantının İstanbul’da olacağını öğrendiğimde sevinçli halim tam bir (Fransızların deyimi ile) ‘Oh la la’ idi. Şenlik Yeri Gibiydi Sağımda Nepal...

Geçtiğimiz hafta merkezi Paris’te olan OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) geleneksel ‘Finansal Eğitim’ zirvesine katıldım.

En son Cartegena ve Prag şehirlerinden sonra bu önemli toplantının İstanbul’da olacağını öğrendiğimde sevinçli halim tam bir (Fransızların deyimi ile) ‘Oh la la’ idi.

Şenlik Yeri Gibiydi
Sağımda Nepal, solumda Pakistan, kime çarpsam başka bir lisan. 70 ülkeden gerek kamudan gerekse özel sektörden toplamda 300 kişi vardı. Devlet, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, akademi ve girişimciler herkesi bir araya getirmişlerdi. Müthiş. Tek konu var, biz gençlere, çocuklara, emeklilere, herkese finansal hayatlarını yönetmeyi nasıl öğreteceğiz?

1 Aralık Önemli
Türkiye 1 Aralık 2014’te G20 başkanlığını devralacak. Dünyanın en önemli 20 ülkesi Ankara’dan yönetilecek. G20 ülkeleri yatırımcılar için finansal sisteme güven sağlamak istiyor. Bunu yaparken de toplumu bilinçlendirmeye önem veriyor. Finansal eğitimlerle ilgili olarak koordinasyonu ve ölçümleri OECD’ye vermiş durumdalar. O sebeple, başkanı olacağımız kuruluşun önem verdiği bir konu ‘Finansal Eğitim’.

Dünyadan Örnekler
Herkes dertli, ama bu konuyu da ulusal stratejilerine eklemeyi ihmal etmemişler.

* İngiltere’de 9 milyon kişi 6 aylık plan yapıyor (Halbuki ömür ise sürekli uzuyor…)

* %8’i ise hiç plan yapmıyor (3 günlük dünya…)

Türkiye’nin tasarruf oranı düşük ve cari açığı yüksek. Birikim lazım. Evet çok kişi zar zor geçiniyor. Ama parasını yönetemeyen bir çok kişi de mevcut. Türkiye’de bankanın kapısından girmemiş kişi oranı %51! Finansal enstrüman tanımıyor, bilmiyoruz (bildiğimizi zannediyoruz, o ayrı.) Bankalara karşı mevduat yatırma dışında bir güvensizlik söz konusu. İnsanımız konuları tam anlayamadığı için hem korkuyor hem de uzaklaşıyor.

76 Milyon Adına Teşekkür

Finansal Eğitim konusunda kamu nezdinde bayrağı taşıyan Sermaye Piyasası Kurulu’na, Hazine’ye, Merkez Bankası’na ve VISA Europa’ya böyle önemli bir konferansı ülkemizde ağırladıkları için teşekkür etmek isterim.

Ben şahsen Para Durumu ile son 4,5 senedir bu konudan başka bir şey düşünemez oldum. Başkanı olduğum, kıymetli ve inançlı yönetimi, üyeleri ve gönüllüleri ile FODER de (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) eko-sistemi oluşturmak üzere 1,5 senedir hizmet veriyor. Devletimiz, özel sektör, akademi, STK’lar ve medya el ele verip bu konuları ya çözeceğiz, ya çözeceğiz. Evet gidecek yolumuz uzun ve ince, ama bizim inancımız da bir o kadar tam.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store