Fosilsiz seçenek 12 trilyon dolar demek!

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırma, fosil yakıtlardan hızlı bir dönüşümle küresel ekonominin en az 12 trilyon ABD doları tasarruf edeceğini ortaya koyuyor.

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan e geçtiğimiz günlerde Joule dergisinde yayınlanan hakemli bir çalışmaya göre, yaklaşık 2050 yılına kadar karbondan arındırılmış bir enerji sistemine geçişin, mevcut fosil yakıt kullanım seviyelerimizi sürdürmeye kıyasla dünyaya en az 12 trilyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.

 KAZAN  KAZAN KAZAN SENARYOSU

Araştırma, temiz enerjiye hızlı geçişin fosil yakıt sistemine kıyasla enerji sisteminde maliyetleri düşürürken, küresel ekonomiye daha fazla enerji sağladığı ve dünya çapında daha fazla insanın enerjiye eriştiği bir kazan-kazan-kazan senaryosunu ortaya koymaktadır.

2050 YILI FOSİLDEN ARINDIRILMIŞ DÜNYA 

Çalışmada gündeme getirilen "Hızlı Geçiş" senaryosu, güneş, rüzgar, batarya teknolojileri, elektrikli araçlar ve (yenilenebilir elektrikten elde edilen) yeşil hidrojen gibi temiz yakıtları artırarak 2050 yılına kadar fosil yakıtlardan arındırılmış bir enerji sisteminin gerçekçi ve mümkün olduğunu ve küresel çapta günümüze kıyasla %55 daha fazla enerji hizmeti sağlayabileceğini gösteriyor.

YEŞİL TEKNOLOJİ MALİYETİ DÜŞTÜ

Makaleye göre; temiz enerjiye hızlı bir geçişin yavaş geçişten veya hiç geçiş yapmamaktan daha ucuz. Yeşil enerjiye yönelmenin pahalı olacağı fikri ‘tümüyle yanlış. Yeşil teknoloji maliyetleri son 10 yılda önemli ölçüde düştü ve muhtemelen düşmeye devam edecek. Ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon enerji sistemine ulaşmak mümkün ve kârlı.

İstanbul’da 100 metrekarelik dairenin maliyeti ne kadar? Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt, katıldığı televizyon programında İstanbul’da 100 metrekare bir konutun maliyetini açıkladı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store