Erkek civcivler neden öldürülüyor?

İtalya’da hayvan hakları savunucuları, erkek civcivlerin öldürülmesinin yasaklanmasını kutluyor. Türkiye’de ise erkek civcivler ölüme yollanıyor.

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde her yıl yedi milyar erkek civciv yumurta ve et endüstrisi için ‘verimli olmadığı’ gerekçesiyle öldürülüyor. Ancak bazı ülkelerde hayvan hakları savunucuları, erkek civcivlerin ölüm yolculuğunu durdurmayı başardı.

Ağustos ayının başında İtalya, endüstrideki bu vahşete son diyerek Almanya ve Fransa'dan sonra erkek civcivlerin öldürülmesini yasaklayan 3’üncü ülke oldu. Karar, İtalya'da tavukların yumurtası için hapsedildiği kafes eziyetinin son bulması için çalışan Animal Equality ve çok sayıda hayvan hakları kuruluşunun aylarca yürüttüğü kampanyaların ardından geldi.

ERKEK CİVCİVLER NEDEN ÖLDÜRÜLÜYOR?

Animal Equality İtalya Yönetici Direktörü Alice Trombetta yaptığı basın açıklamasında, "Bu, İtalya'daki hayvanlar için çok önemli ve tarihi bir haber. Animal Equality, çiftlik hayvanlarını korumak için hükümetle birlikte çalışıyor. Parlamento nihayet yumurta üretim endüstrisinin en tartışmalı yönlerinden birini düzenleyen bu değişikliği onayladı” dedi.

 "Hayvanlar artık endüstriyel atık olarak kabul edilemeyecek duyarlı varlıklardır" diyen Trombetta, “Her gün gerçekleşen erkek civcivlerin öldürülmesi artık norm olarak görülmeyecek. Kurumlar artık ülkemizin ve hayvanların ilerlemesi için bu uygulamaya son verebilecek teknolojilerin aşamalı uygulamasını destekleyerek ve hızlandırarak taahhüt etmelidir.” ifadelerine yer verdi.

ERKEK CİVCİV KATLİAMI DURSUN

2021'de Animal Equality İtalya, çiftliklerin ve şirketlerin erkek civcivleri öldürmesini yasaklayacak bir dilekçe oluşturdu. Dilekçe kısa sürede yüz binlerce imza topladı ve olaydan birkaç ay sonra, Aralık 2021'de, milletvekilleri uygulamanın yasaklanmasını resmen önerdiler.

3 Ağustos 2022'de erkek civcivlerin öldürülmesinin yasaklanması, Temsilciler Meclisi tarafından resmen yasalaştı ve 2026'da yürürlüğe girecek.

ERKEK CİVCİVLERE NE OLUYOR

Erkek civcivlerin öldürülmesi hayvan endüstrisinde yaygın bir uygulama. Çünkü yumurtlayamazlar ve et için kullanılmazlar. Çoğu zaman doğumlarından sonraki günler, hatta saatler içinde öldürülürler.

Erkek civcivler, genellikle bir dizi travmatik uygulamaya maruz kalırlar. Karbondioksit ile boğulma, boyun kırılması veya civcivlerin bir öğütücüye atılması gibi yöntemler bu uygulamaların başında gelir.

Türkiye’de erkek civcivlerin öldürülmesini yasaklayan bir yasa henüz yok. Yumurtası için yetiştirilen tavukların hapsedildiği zalim ve çağdışı kafes sistemine son verilmesi için çalışan Çiftlik Hayvanlarını Koruma Derneği’nin Kafessiz Türkiye Kampanya Direktörü Emre Kaplan, “Türkiye’de de veteriner hekimlerden aldığımız bilgiler bu zulmün hala Türkiye’de de devam ettiği yönünde.  Bunun en kısa sürede son bulması gerekiyor. Türkiye’de ne yapabileceğimizi öğrenmek için ilgili paydaşlardan bilgi topluyoruz.” dedi. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store