Engeller kalktı! Çin yolu 30 gün kısaldı

Türkiye ile Çin arasında karayoluyla taşıma yapmanın önündeki engeller kalktı. Deniz ve demiryoluyla 45 günü bulan taşımalar karadan iki haftadan kısa sürede yapılabilecek.

Çin, uluslararası karayolu taşımalarında ilk anlaşmayı Türkiye ile yapmış, Türkiye ile Çin hükümetleri arasında 13 Mayıs 2017 tarihinde Pekin'de Karayoluyla Uluslararası Yük ve Yolcu Taşımacılığı Anlaşması imzalanmıştı. Yasal düzenlemeye ilişkin karar Temmuz 2021’de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

İKİ ENGEL AŞILDI

Böylece, Türk taşımacıların Çin’e yıllık gidiş-dönüş 30 bin sefer yapabilmesinin önü açıldı. Ancak Çin’e karayoluyla ihracat taşımalarının önündeki bir diğer engel de Türkmenistan’ın pandemi nedeniyle transit geçişe kapalı olması ve Kazakistan’ın da Türk nakliyecilere yıllık sadece 2 bin transit geçiş belgesi vermesiydi. Bu iki engel de aşıldı.

DAHA FAZLA PAY

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Türkiye ile Çin arasında yapılan karayolu anlaşmasının önündeki transit geçiş engellerin kalktığını ifade ederek, “Çin’in ‘Sıfır COVID’ politikası nedeniyle şu anda taşımaların başlamasını beklemiyoruz. Ancak sonrasında bu taşımalar başlayabilir. Karayolunda bu ülkeye seferlerin başlamasıyla sadece Çin-Türkiye değil, Çin-Avrupa arasındaki taşımalardan da daha fazla pay alabiliriz” diye konuştu.

BÜYÜK FIRSATLAR VAR

Çin pazarında Türkiye için çok büyük fırsatlar olduğuna vurgu yapan Özel, “Havayolu ile Çin’e 60 bin dolara ya da deniz yoluyla 45 günde taşınan 20 ton yükü biz karayolu ile bu ülkeye 10 bin dolara ve iki haftadan kısa bir sürede götürebiliriz” dedi.

İşletmeler neden başarısız olur?Herkesin belli hayalleri var ve kiminin hayali de kendi işletmesini kurmak. Bunun için de kendi inandığı işi yapmak adına canla başla çalışır. Fakat bazı durumlarda her şey istediği gibi ilerlemez. Kimi zaman işletmeler başarısız olur ve kapanır.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store