En düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL

3600 ek gösterge ile ilgili torba kanun teklifinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşme sırasında önerge ile değişiklik yapıldı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Devlet Memurları Kanunu'nda ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde yer alan maddede  2 bin 500 TL olan en düşük emekli aylığının 3000 TL ‘ye çıkartılmasını öngörülüyordu.  

Teklifin görüşmeleri sırasında AK Parti ve MHP milletvekilleri, emekli aylığına ilişkin önerge sundu.

Kabul edilen önergeyle yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 2 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 3 bin 500 liraya çıkarılacak.

'3 BİN LİRA AZ BULUNDU'

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, teklif sahibi milletvekillerinin ve muhalefet milletvekillerinin en düşük emekli maaşının 3 bin liraya yükseltilmesini az bulduğunu dile getirerek, komisyon üyesi milletvekillerinin rakamın daha yüksek olması konusunda kendileriyle istişarede bulunduğunu belirtti.

Elitaş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptıkları istişareler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları değerlendirmeler sonucunda Cumhur İttifakı olarak en düşük emekli maaşının 3 bin 500 lira olmasını komisyon üyelerinin takdirine sunduklarını kaydetti.

1 MİLYON 700 BİN KİŞİ YARARLANACAK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bundan 550 bin kişinin yararlanacağını, maliyetinin de 780 milyon lira olduğunu söyledi. Elitaş, kabul edilen önerge doğrultusunda en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya çıkartılmasıyla 1 milyon 700 bin kişinin kişinin yararlanacağını, maliyetinin de 3 milyar 700 milyon liraya ulaşacağını kaydetti. Elitaş, ek gösterge paketinin toplam maliyetinin 30 Haziran itibarıyla bu artış öncesi 20 milyar lira olduğunu sözlerine ekledi. 

Bankada unutulan para nasıl sorgulanır?Bu yazımızda “Bankada unutulan para nasıl sorgulanır?” konusuna değineceğiz. Bankada kim parasını unutur ki demeyin... 2011-2020 arasında zaman aşımına uğradığı için toplam 5 milyon 418 bin hesap TMSF'ye devredildi. Bu hesaplarda unutulan toplam tutar 1 milyar 185 milyon lira oldu.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store