Elon Musk’a ek vergi şoku! 10 yılda 50 milyar dolar ödeyecek

ABD Başkanı Joe Biden'ın 2023 bütçe teklifine göre Elon Musk, 10 yılda 50 milyar dolar ek vergi ödeyecek.

 ABD Başkanı Joe Biden'ın bütçe planı teklifi ülkenin en zengin yüzde 0,01'lik kesiminin en az yüzde 20 gelir vergisi ödemesini öngörüyor. BBC News Türkçe’nin haberine göre, Elon Musk gibi milyarderleri de kapsayan teklif, son birkaç yılda borsanın yükselişiyle yaratılan zenginliğin daha fazlasını hedefliyor.

 20 BİN MÜKELLEFİ KAPSIYOR

Biden'ın pazartesi açıklanan 2023 bütçe teklifi, ABD'de serveti 100 milyon dolardan fazla olan yaklaşık 20 bin vergi mükellefini kapsama almayı amaçlıyor. Yatırımcı Warren Buffett, Tesla CEO'su Elon Musk ve Amazon kurucusu Jeff Bezos, etkilenenler arasında yer alacak.

HİSSE KAZANÇLARINI ETKİLEYECEK

Teklif, gelir tanımını hisselerden elde edilen kazançları da ekleyecek şekilde değiştiriyor. Bu hisselerin vergilendirilecek yatırımcılar tarafından satılıp satılmaması hesaplamayı etkilemiyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bu yaklaşım en zengin Amerikalıların herkes gibi vergi ödediği ve gelirlerinin on yıllar boyunca verimsiz bir şekilde tutulmasının engellendiği anlamına geliyor."

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store