Efsane indirim tuzağından nasıl korunulur?

Kasım ayı ile birlikte e-ticarette efsane indirim günleri başladı. Ucuz ürün ararken dolandırılmamak için aman dikkat! Çünkü paravan sitelerde gerçekte olmayan ürünlerle tuzağa düşürülebilirsiniz. Gerçek alışveriş için ne yapmanız gerektiğini anlatıyoruz…

 Alışveriş sitelerinin kampanyalar düzenleyerek indirimli ürünleri sayfalarına taşımasını fırsat bilen dolandırıcılar, efsane indirim günlerinde tüketicileri tuzağa düşürebiliyor. ‘Efsane indirimler ne zaman başlıyor, Efsane indirim günleri ne zaman sona eriyor’ aramalarının artmasını fırsat bilen siber dolandırıcılar tam da bu dönemlerde paravan site ve sosyal medya hesaplarında aslında olmayan ürünleri satışa çıkarıyor.

 ASTRONOMİK İNDİRİMLERE DİKKAT

 İnternet üzerinden veya sms, e-posta aracılığıyla, örneğin 2 bin liralık elektronik ürünlerin 200 liraya düştüğü gibi gerçekdışı kampanya reklamlarıyla kandırmaya çalışan paravan e-ticaret siteleri ve paravan sosyal medya hesaplarının türediğini belirten TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, “Vatandaşı görüyoruz. Vatandaş fırsat yakalayacağım derken dolandırıcıların tuzağına düşebiliyor. Bu konuda herkes bilinçli olmalı. Gerçek olamayacak kadar büyük indirimlere kanmayın” dedi. Çiğdemli “Özellikle elektronikte gerçek olamayacak kadar büyük indirimlere kanmayın. Dolandırıcılar paravan sitelerin arkasında fırsat kolluyor” uyarısında bulundu.

NE YAPMALI?

‘Efsane indirimde dolandırıldım dememek için güvenli e-ticaret ipuçları şöyle:

-Alışverişi kendi cihazlarınızla yapın. İster bilgisayarınız ister tabletiniz veya akıllı telefonunuz olsun, alışverişte kendi cihazınızı kullanın. Cihazın davranışındaki tuhaflıkları ayırt etmek sizin için çok daha kolay olacaktır.

-Halka açık Wi-Fi noktalarından alışveriş yapmamaya çalışın. Her internet bağlantısı, online ödemeler için yeteri kadar güvenli değildir. Online alışveriş için çarşı ve alışveriş merkezlerindeki halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın.

 -Kredi kartı veya sanal kredi kartı kullanın. Kredi kartı kullanarak yapılan satın alma işlemleri, vadesiz veya tasarruf hesaplarınızda tuttuğunuz paranızı kapsamadığından, daha güvenlidir. Hatta limiti sınırlanmış sanal kredi kartı kullanırsanız, riski minimize etmiş olursunuz.

 -Güvenlik yazılımınız güncel olsun. Halen yapmadıysanız, birden fazla koruyucu katmana sahip güvenilir ve güncel bir internet güvenliği çözümü yükleyin.

-Online adres çubuğunu her zaman kontrol edin. Tanınmış bir siteyi gördüğünüzde bile tedbiri elden bırakmayın. Dolandırıcılar orijinal emsalleriyle neredeyse tamamen özdeş olan sahte web siteleri oluşturabilirler. Gözünüz URL'nin yani adres çubuğunun üzerinde olsun. Sahte siteler, taklit etmeye çalıştıkları resmi sitelerden farklı internet adresleri kullandıkları için kolayca tespit edilebilirler.

 -Alışverişten sonra ekstrelerinizi kontrol edin. Banka ve kredi kartı hesap bakiyelerini kontrol etmek, özellikle normale göre yoğun alışveriş yapılan dönemlerin ardından her zaman iyidir.

Türkiye 'Çök Kapan Tutun' tatbikatında Türkiye ve KKTC'de, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin yıldönümü dolayısıyla saat 18.57'de hayat kurtaran çök kapan tutun tatbikatı yapıldı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store