e-ticarette ‘efsane’ tutmuş!

Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’na göre, dünyada alışveriş çılgınlığına neden olan Black Friday (Efsane Cuma) Türk tüketiciyi de etkisi altına almış. Geçten Efsane Cuma’da diğer günlere oranla 3 kat fazla e-satış gerçekleşmiş.

iyzico, Dogma Alares ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) tarafından hazırlanan ‘2021 Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’nun sonuçları açıklandı. Rapor, e- ticarette hızlı bir yükseliş yaşandığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl e- ticarette işlem sayısı, bir önceki yıla yüzde 46 artmış. Aynı dönemde işlem hacmi ise yüzde 69 artışla 381,5 milyar TL’ye ulaşmış. 2021 yılında toplam perakende sektörünün satışlarının yüzde 17,6’sı e-ticaret sitelerinden yapılmış.

EN YÜKSEK SEVİYE DÖNEMLERİ

2021 yılının en çok alışveriş yapılan günü ise Black Friday’e denk gelen 26 Kasım 2021 günğ olmuş. Rapora göre, okula dönüş ile başlayan sonbahar dönemi ve Black Friday, Cyber Monday gibi özel kampanya dönemleri, alışverişlerin sonbahar ve yılbaşı arasındaki zamanda en yüksek seviyesine ulaştığı dönemler.

3 KAT DAHA FAZLA SATIŞ OLDU

Türkiye’de 2021 yılında en fazla sayıda online alışveriş 22 Kasım Pazartesi günü yapılırken, gün bazında en yüksek satış hacmi ise Black Friday günü Cuma elde edilmiş. Black Friday günü aynı yılın ortalama bir günüyle kıyaslandığında 3 kat satış hacmi ve 1,8 kat işlem hacmi gerçekleşirken, ödemelerin yüzde 56’sı kredi kartlarıyla yapılmış. Rapora göre, e-ticaret alışverişleri kapsamında tüketiciler 2021 yılında her alışverişte ortalama 170 TL harcama yaptı.

E-ticarette hangi sektörler öne çıktı? Hangi şehirlerimiz online alışverişi sevdi?Türkiye’de kaç e-ticaret işletmesi var?, En çok hangi sektörlerde artış yaşandı? Online alışverişi seven illerimiz hangileri? İşte rakamlarla e-ticaretimiz...

 

Türkiye, online alışverişte Avrupa’da birinci Alışverişte çarşı pazar gezmek yerine online yapmak tercih ediyoruz. Her türlü ürün çeşidinin uygun fiyatlarla bulunabildiği alışveriş siteleri, tüketicinin hayatını kolaylaştırıyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store