Dünya plastik atıkla kaplanıyor!

200 yılında 156 milyon olan plastik atık miktarı, 2019'da 353 milyona çıktı, önlem alınmazsa 18 yıl sonra 1.3 milyar tona ulaşacak.

Dünyada 2000 yılında 156 milyon ton olan plastik atık miktarı iki katından fazla artarak 2019'da 353 milyon tona çıktı. Küresel önlemler alınmadığı takdirde 18 yıl sonra plastik atıklar 1 milyar 300 milyon tona ulaşacak.

18 YIL SONRASI ARAŞTIRILDI 

Leeds Üniversitesi'nde önümüzdeki yirmi yıl içinde plastik atıklar problemi üzerine çalışma yapan uzmanlardan Dr. Costas Velis, "18 yıl sonra atıklar konusunda nerede olacağımız hakkında yapılan ilk kapsamlı değerlendirme" dedi.

İNGİLTERE'NİN 1.5 KATI

 Velis, bu kadar büyük miktarlarda atığı zihinde canlandırabilmek için şu örnekle açıkladı: “Bu plastikleri düz bir zemin haline getirsek Birleşik Krallık'ın bir buçuk katı bir alanı (Türkiye'nin aşağı yukarı yarısı) kaplayabilir. Bu çok karmaşık bir hesap çünkü plastik her şeyin içinde ve dünyanın her yerinde farklı amaçlarla kullanılıyor ve atıklar konusunda farklı yöntemler izleniyor."

Sadece birkaç dakika kullanılan ve sonra yüzyıllarca bizimle kalan milyarlarca nesneyi üretmek doğru olamaz.    Çevre savunucusu Roz Savage

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store