Deprem Sigortası Lüks Değil - 27.10.2011

Van'da büyük bir acı yaşadık. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ama bir yandan hayat devam ediyor. Peki biz ne yapmalı, doğal afet sırasında yuvamızda meydana gelebilecek hasara karşı nasıl bir önlem almalıyız? Doğal afet sırasında konutumuzda oluşabilecek  hasarın karşılanması için alabileceğimiz...

Van'da büyük bir acı yaşadık. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Ama bir yandan hayat devam ediyor. Peki biz ne yapmalı, doğal afet sırasında yuvamızda meydana gelebilecek hasara karşı nasıl bir önlem almalıyız?

Doğal afet sırasında konutumuzda oluşabilecek  hasarın karşılanması için alabileceğimiz ilk önlem konutumuzun Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırmak. 1999 Marmara depreminin ardından 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren kapsamdaki meskenler için deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale getirildi. Bu sigortayı sunmak üzere de Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruldu. Ama şimdiye kadar Türkiye genelinde konutların yüzde 26'sı, Marmara Bölgesi'nde yüzde 33'ü, Van'da ise sadece yüzde 8'i DASK yaptırmış.

Vurdumduymaz Olma!
Peki zorunlu olduğu halde neden deprem sigortası yaptırmıyoruz? Vatandaşlarımıza DASK yaptırmama nedenleri sorulmuş, cevaplar şöyle:
'Aklıma gelmedi' yüzde 39.
'Pahalıdır' yüzde 23.
'Kayalık zeminde oturuyorum' yüzde 11.
'Yakın zamanda deprem olmaz' yüzde 9.
'Hasarımı alamam diye düşündüm' yüzde 7.
'Deprem olsa nasılsa ölürüm' yüzde 5.

Biz Allah korusun diyelim ama ülkemizin büyük bölümünün deprem hattında olduğunu unutmayalım. Böyle acı olaylardan ders alalım. Bu acıların üstüne bir de evsiz kalmanın acısını eklemeyelim.

Komşuları Topla, İndirimi Kap
Eğer sigortanız yoksa bugün gidin tüm komşularınızın kapısını teker teker çalın. Apartmanca hep birlikte karar alın, gidip DASK'ınızı yüzde 20 indirimli olarak yaptırın. 8 daire/ev bir araya gelirse indirim var.

Kendini Kandırma:

‘Bana olmaz, bir kere oldu bir daha olmaz,olsa kim ölür kim kalır.’ deme! DASK yaptır.

Yıllık 100 Lira
Yıllık ortalama 100 liraya evini deprem ve doğal afetlerden koruyabilirsin.

Dikkat
Bankalar deprem bölgesindeki vatandaşlara destek veriyor. Kredi taksitleri ve ödemeleri erteleniyor. Ekstrelere faiz işlemiyor. Havaleden ücret alınmıyor. Bankanıza danışmayı unutmayın.

Şaka Gibi
Ülke genelinde Zorunlu Deprem Sigortası yani DASK yaptıran konut oranı yüzde 26 iken, bu oran Van'da sadece yüzde 8. Yani her 100 evden sadece 8'i sigortalı.

Gerçek

Türkiye'nin yüzde 96'sı farklı oranlarda deprem tehlikesi altında. Geniş deprem kuşağının yüzde 66'sı aktif fay hattında… Ülkemizde senede 20 bin civarı deprem yaşanıyor.

DASK Nedir, Nasıl Yaptırılır?
1999 Marmara depremi sonrası devletimiz kayıp ve zararları en aza indirmek için bir takım tedbirler aldı. Evlerimizi korumak için aldığı tedbir kapsamındaki sigorta ise Zorunlu Deprem Sigortası (DASK).

Kimler Yaptırmalı?
Ev sahibi olan herkes DASK yaptırmalı!

DASK Bedeli Neye Göre Belirleniyor?
Evinin arsası her ihtimalde senin. Dolayısıyla evin iyi bir semtte mi, manzaralı mı fark etmiyor. Zorunlu Deprem Sigortası yıllık prim bedeli konutun brüt yüzölçümü, yapı cinsi ve bulunduğu bölgenin deprem risk derecesine göre belirleniyor. (Evinizin kaçıncı bölgede olduğunu öğrenmek için: www.dask.gov.tr)

Ne Kadar Ödeyeceğim?

Van'ın ikinci dereceden deprem risk bölgesi olan merkezindeki 100 metrekare betonarme bir konutun yıllık Zorunlu Deprem Sigortası prim bedeli yaklaşık 102 lira. DASK'ın sunduğu toplu başvuru ve yenileme indiriminden aynı anda yararlananlar için bu miktar 64 liraya geliyor. En riskli birincil bölgelerden biri olan Bursa ya da Erzincan'da ise 100 metrekarelik betonarme evin yıllık DASK bedeli 140 TL.Beşinci dereceden deprem risk bölgesinde yer alan Karaman’daki 100 metrekare betonarme bir konutun yıllık zorunlu deprem sigortası ise primi 36 TL oluyor.

Yüzde 20 İndirim

Yenilemelerde yüzde 20 indirim var. Aynı apartman/sitedeki en az 8 daire hep birlikte sigorta yaptırırsanız yüzde 20 indirim alırsınız. Aynı şartlarda yenileme yaptırıyorsanız toplam yüzde 40 indirim alıyorsunuz.

Geri Ödeme Nasıl Olacak?
DASK'ın tek bir depremdeki ödeme gücü reasürans korumalarıyla birlikte 5 milyar TL. Konutu depremde hasar gören sigortalılar 0212 368 08 00 numaralı DASK Çağrı Merkezi'ne poliçe numarası veya vatandaşlık numarasıyla başvurduklarında hasar tespitinin ardından ödemeleri yapılıyor.

Nereden Yaptırabilirim?

Bankalar, sigorta şirketleri, sigorta acenteleri ile çağrı merkezlerinden yaptırabilirsin. DASK merkezinde poliçe düzenlenmiyor.

Yatırım Olsun Diye Ev Almak İstiyorum

Soru: Bir evim var, yatırım olsun diye bir ev daha almak istiyorum. Aldığım evi kiraya veririm, kredisini kendisi öder. Ne dersiniz? Nur

Cevap:
Sevgili Nur, kredi faizleri arttı. Geçen sene ev kredilerinin yıllık masraf dahil oranı yüzde 10 civarındayken bu hafta itibarıyla yüzde 15 civarı oldu. Eskiden yüksek enflasyon vardı, ne alsan artıyordu… Kısaca böyle bir yatırım planlıyorsan tıpkı bir hafiye gibi araştırmalısın. Yani ödeyeceğin kredi parasına değmeli. Ev sana senelik en az yüzde 15 kazandırmalı. Ev alacağın semtte fiyatlar artıyor mu? Kiralar nasıl? Kolay kiraya veriliyor mu? Merkezi yerlere uzaklığı, ulaşımı nasıl? Evin 15 senelik kira bedeli, evin değerini karşılayacak mı? Bunların hepsini iyice planlamalısın. Beni haberdar et.

BAZILARI ZENGİN BAZILARI FAKİR BU DURUM DEĞİŞEBİLİR
PARA DURUMU   ÖZLEM DENİZMEN  ozlem.denizmen@posta.com.tr   twitter.com/ozlem_denizmen

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store