Çalışan Çiftlerde Para Yönetimi - 01.11.2012

Finansal konularda eşimizden o kadar farklı oluyoruz ki anlaşmak bazen çok zorlaşıyor, çünkü hepimizin birbirinden farklı para karakterleri var. Bazen bir taraf daha çok harcamacı oluyor; devamlı arkadaşlarına bir şeyler ısmarlamak, hediyeler almak, plansız para harcamak istiyor. Bazen çiftlerden biri borçlarını eşine söylemeye çekiniyor....

Finansal konularda eşimizden o kadar farklı oluyoruz ki anlaşmak bazen çok zorlaşıyor, çünkü hepimizin birbirinden farklı para karakterleri var.

Bazen bir taraf daha çok harcamacı oluyor; devamlı arkadaşlarına bir şeyler ısmarlamak, hediyeler almak, plansız para harcamak istiyor. Bazen çiftlerden biri borçlarını eşine söylemeye çekiniyor. Bazen de gözü borçtan korkmuş olan taraf öyle korkuyor ki ev kredisi bile almıyor. Herkes birbirinden değişik. Çalışan çiftlerin kazandıkları paraları aile bütçesinde kullanma şekilleri de birbirinden farklı. Uzun süren evliliklerde bu konu konuşulmuş olsa da olmasa da, su zamanla akıp yolunu buluyor, ama yeni evli çiftler, para yönetimi konularında bocalamalar yaşıyorlar. Ortak bütçe için yedi farklı yöntem anlatacağım. Biri mutlaka sizin de gelirinize ve harcamanıza uyacak.

1. İkimiz De Eşitiz
Kim ne kadar kazanıyor olursa olsun evin giderleri eşit olarak ikiye bölünür ve ortak açılan bir hesaba aktardır. Diyelim ki eşlerden biri 3000, diğeri 1700 lira kazanıyor. Kira, elektrik, su, ısınma gibi faturaların toplamı aylık 2000 lira. Eşler 1000'er lirayı bir ortak hesaba aktarıyor ve zorunlu harcamaları bu hesaptan karşılıyor. Kişisel yalının, birikim ve harcamalar ise kişilerin şalisi hesaplarından yapılıyor. Maç izlemek isteyen erkek TV üyeliğini, kozmetik isteyen kadın kendi krem setini alıyor. Yatırım, birikim emeklilik gibi konular hep bireysel kararlarla alınıyor.

2. Kazandığın Bu Kadar

Bu yaklaşım aslında 'ikimiz de eşitiz'e benzer. Farkıysa şu; ev için yapılan hesaplamada çıkan miktar, eşit olarak değil çiftin gelirleri oranında paylaşılıyor. Aynı örnekten gidersek herkes kazancının yaklaşık yüzde 43'ünü ortak hesaba koyar. Böylece 3000 lira kazanan 1300, 1700 lira kazanan 700 lira katkı ile evin ortak giderlerini karşılar. Bu tip çiftler sürekli hesap yaparak mutlu olur.

3. Ben Hallederim
Fazla kazananın tüm giderleri üstlendiği durum. Ülkemizde örf ve ananelerimizi düşünürsek en çok kullanılan yöntem bu. Bu çiftlerde hesaplar ayrı. Ortak bir hesap açılmıyor. Erkek evin tüm giderlerini karşılamaya zaten zorunlu olduğu için kadının kazandığı para tamamen özel ihtiyaçlarına ayrılıyor. Tüm yatırım, birikim kararları da genelde erkek tarafından alınıyor…

4. Faturanı Seç
Her bireyin hesabı ayrı. Ailenin giderleri değil ödeme yapılması gereken şeyler paylaştırılıyor, örneğin kira, okul taksiti gibi ödemeleri erkek; elektrik, su faturalarım, okul gereçlerinin alınmasını kadın üstleniyor. Ortak hesap açılmıyor. Bütçe yapma alışkanlığımızdaki eksikten olsa gerek Türkiye'de çalışan çiftlerde en sık karşılaşılan durum bu.

5. Benim Olan Senindir
Kazanılan tüm para birleştiriliyor. Kişisel bütçe hiç yok. Her türlü harcama bu ortak hesaptan yapılıyor ve eve kimin ne kadar getirdiği konu değil. Evin giderlerinden kalan para yatırıma ya da birikime gönderiliyor. Kişisel harcamalar için yine bu ortak para kullanılıyor. Bütçe yapılıyorsa ne ala, ama yapılmıyor ve para konuları da çok konuşulmuyorsa, para karakterlerinden doğan farkların yaratacağı sıkıntılar oluyor.

6. Ortak Maaşmış Gibi
Evin tüm harcamaları bir maaş tarafından karşılanabiliyorsa tüm harcamalar bu hesaptan karşılanıyor. Diğer bireyin tüm kazancı hiç gelmemiş gibi direkt olarak birikime ve yatırıma ayrılıyor. Ortak hesap yine yok.

7. Düzensiz Gelir
Eğer geliriniz düzensizse size önerim toplam paranızı iki farklı mevduata bölmeniz. Bir mevduatınız sizin maaşınız; aylık geliriniz olsun. Diğer hesabınız ise birikiminiz. Geliriniz arttığında maaşınıza zam yapabilirsiniz. Böylelikle düzensiz geliriniz düzene girecek.

8. Üç Hesap
Kadının maaş hesabı var, erkeğin de maaş hesabı var. Bir de 'ev' hesapları var. Evle ilgili şeyleri bu ortak hesaptan yapıyorlar. Kim kaç para isterse o kadar koyuyor. Bireysel harcamalarsa ayrı. Bu tip çiftlerde erkek kadına bir şey ısmarladığında; "Hadi benim karttan ödedim sevinebilirsin" diyor. Bu örneklerin tümünün iyi ve kötü yanları var o yüzden ben herhangi birini önermiyorum. Ama hala eşinizle para karakteriniz hakkında konuşmadıysanız, fırsat bu fırsat alın bu yazıyı elinize şu anki durumda hangi çifte daha çok benzediğinizi ve aslında hangisine benzemek istediğinizi samimiyetle konuşun. Onun görüşlerini de dikkatlice dinleyin ve ortak karar verin. Bana da bunları yazmayı unutmayın.

2000 kadın ve erkek üzerinde yürütülen araştırma diyor ki; erkekler, benzer iş yapan kadınlara oranla ortalama yüzde 11 daha fazla kazanıyor. Bununla birlikte durağan ekonomilerde erkekler önce işten çıkarılanlar oluyor. Bu nedenle kadının da bir gelirinin olması çok önemli.

Yatırım kararı alırken bilmedikleri zaman kadınların yüzde 70'i uzmana soruyor erkeklerinse yüzde 50'si.

Aç gözlülük sebebiyle erkeklerin yüzde 32'si kadınların yüzde 16'sı zarar ediyor.

* Erkek aşırı özgüvenli; 'ben bilirim' diyor, danışmıyor. Kadın araştırıyor.
* Erkek sabırsız, devamlı alıp satıyor, kadın bekliyor.
* Erkek daha çok risk alıyor. Kadın daha temkinli.
* Erkek yatırımda adrenalin, heyecan istiyor, kadın sakin.
* Erkek performansı çok önemsiyor, kadın için 'başaramamak ölümcül değil.

[gallery link="file" ids="6012"]

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store