Borsada küçük yatırımcı ne yapmalı?

Borsa alım satım yaparak, sabit gelir elde edilebilecek bir mecra olarak gözükse de, düşüş dönemlerinde kayıplara neden olabilecek bir platformdur. Özellikle büyük kazanç peşinde koşan küçük yatırımcılar için borsa, manipülatörlerin yönlendirmeleriyle hayal kırıklığına dönüşebilir.

UZUN VADE TAVSİYESİ 

Küçük yatırımcı için ilk kural, hisselerin doğru analizinin yapılmasıdır. Yatırım yapılacak şirketin verileri, faaliyet konusu ve bulunduğu sektördeki gelişmelerin takip edilmesi, alım satım davranışını yönlendiren en önemli unsurdur.

Bu nedenle yatırım yapmadan önce hisselerin çok iyi analiz edilmesi, gerekirse bir uzman desteği alınması gerekir. Küçük adımlarla hareket ederek ve ilk etapta uzun vadeli yatırımlar yapılarak daha güvenli yollar tercih edilebilir.Yatırım uzmanlarına göre küçük yatırımcıların borsadan kazançlı çıkmasının en akılcı yolu, uzun vadeli endeks yatırımlarına yönelmektir.

VAADLERE ALDANMAYIN 

Borsada yatırım yaparken oldukça dikkatli davranmak ve uzman görüşleri alarak hareket etmek büyük önem taşır. Yapılan hatalar büyük kayıplara neden olabilir. Bu nedenle size hemen ve yüksek kar vaadi ile yaklaşan ve çok acele yatırım yapmanızı söyleyen beklenmedik mesaj, e-posta, sosyal medya iletisi ve telefonlarından uzak durun.

Yatırımınıza kısa vadede yüksek getiri verileceği veya paranızın iki katına çıkarılacağı gibi sözlere şüphe ile bakın.

KÜÇÜK YAZILARI DİKKATLİ OKUYUN 

Yatırım öncesinde ilgilendiğiniz yatırım aracı ya da şirketle ilgili izahname, halka arz belgesi, mali tablolar veya benzer belgeleri sorun. Şirketlerle ilgili tüm bilgilerin yer aldığı www. kap.gov.tr adresini ziyaret edin. Size sunulan belgelerde küçük yazılar yazılmış şeyleri dikkatlice okuyun ve bir şey imzalamadan önce şartları doğru olarak anladığınıza emin olun.

Herhangi bir tereddüdünüz olursa bir taahhüde girmeden önce avukatınızız ya da yatırım danışmanınızın görüşünü alın. Aldığınız hisselerin Sermaye Piyasası Kurulu’na kayıtlı olmasına dikkat edin.

İyi bir yatırımcı olabilmek için piyasayı  izleyin ve yatırımlarınızı sık aralıklarla gözden geçirin. Gerektiğinde yatırımınızı bir araçtan diğerine kaydırın.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ 

Peki küçük yatırımcı için borsada yatırım yapmanın püf noktaları nelerdir? Yeni başlayan bir borsa yatırımcısı nelere dikkat etmelidir?

Önce borsa nasıl kazandırır, borsada işlemler ne anlama gelir ona bakalım:

BORSA KAR PAYI

Borsa, yatırım yapmak isteyen bireylerin dev şirketlere ortak olabilmesini ve bu şirketler aracılığıyla kar elde edebilmesini sağlayan bireysel bir yatırım aracıdır. Hem Türkiye'nin hem de dünyanın en büyük şirketlerine yatırım yapabilme ayrıcalığı sunan borsa, aslında çok riskli yatırım araçları arasında gösterilir. Ancak, kurallara göre oynandığında oldukça güvenli bir yatırım aracı olan borsadan yüksek kâr payları da elde edilebilir. Yatırımların değer kazanması için bazen yıllarca bazen yalnızca birkaç gün beklemek yeterli olabilir.

Borsada, şirketlerin her birinin toplam piyasa değeri bulunur. Bu değerler, her şirkette değişiklik gösterebilir. Şirket hisseleri genelde belirli bir seviyede payı ifade eder. Şirketlerden bazıları payları milyarlara bölebilir. Bölünen pay sayısı da değişiklik gösterir. Şirketler yılda bir ya da iki defa, bazen de üç ya da dört defa kâr payı yatırır. Eğer şirketler kâr payı dağıtma hakkı almışsa elde edilen gelir hissedârların yani borsa yatırımcılarının hesaplarına otomatik olarak aktarılır. Borsada hissedâr olduktan sonra bazı haklar elde edilir. Bu haklar; kâr payı dağıtım hakkı, sermaye artırımına katılma hakkı (bedelsiz ya da bedelli), genel kurulda oy kullanma hakkıdır. Hissedarlar, genel kurulda oy kullanarak şirketin alacağı önemli kararları, yönetim kurulu değişiklikleri gibi konuları belirler. Borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, birden fazla hisse satın alabilir ya da satın aldığı hisseleri satarak kâr payı elde edebilir.

AL-SAT NEYE GÖRE YAPILIR?

BORSA TERİMLERİ

Dealer ve broker borsada en sık kullanılan terimlerdendir. Sıklıkla birbiriyle karıştırılan bu terimlerin anlamları, esasında birbirinden oldukça farklıdır. Dealer adı verilen kişiler, kendi adına kişisel olarak kâr elde etmek için alım-satım yapan kişilerdir. Bu kişilerin bir müşteri portföyü bulunur ve topladıkları hisseleri daha yüksek fiyatlara satarak kâr elde etme amacı güderler. Broker adı verilen kişiler ise müşterileriyle borsa arasında bağ kurarak verilen emirleri borsaya iletirler. Bunun sonucunda komisyon geliri elde ederler. Nitelikli yatırımcı ve genel yatırımcı terimleri de bilinmesi gereken terimler arasındadır. Nitelikli yatırımcılar, borsa alanında profesyonel olarak yüksek oranda yatırım yapan kişilerdir. Genel yatırımcılar ise katılım kuruluşları tarafından uygunluk testleri aracılığıyla tanınan ve yatırım konusunda bilinçli olup olmadıkları ölçülen müşterilerdir.

İş ararken çevrenizden nasıl faydalanmalısınız?İş bulmanın en kolay yolu iyi bir iletişim ağına (network) sahip olmak ve bunu en doğru şekilde değerlendirmekten geçer. Bu ağ; okul arkadaşları, sosyal çevre, eski iş arkadaşları, profesyonel bağlantılar, aile üyeleri olabilir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store