Borsa neden yükseliyor? Analistler masaya yatırdı!

Analistler, bir süredir rekorlar kıran ve yukarı yönlü grafik izleyen İstanbul Borsası'nı masayayatırdı. Yükselişin nedenlerini yorumlayan analistlere göre, şirketlerin kârlarında yaşanan yüske artışların etkili oluyor.

Bir süredir rekorlar kıran ve yukarı yönlü bir grafik izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yeni haftaya da yükselişle başladı. BIST 100 haftanın ilk gününü yüzde 6.67'lik yükselişle 3.392 puandan kapattı. Borsadaki yükselişin nedenlerini masaya yatıran analistlere göre, yukarı yönlü seyirde enflasyonun etkisi yüksek:

Yüksek enflasyonun borsa şirketlerinin bilançolarına kâr artışı olarak yansıması:  Eylül ayında yıllık enflasyonun yüzde 83.45'e yükseldiğinin açıklanması, şirket gelirlerinin artacağı beklentisini de beraberinde getirdi. Karlılığı artan şirketlerin değerinin artacağının öngörülmesi, hisse performanslarına TL bazında 'olumlu' yansıdı.

ŞİRKETLER POZİSYON ALDI

Bilanço döneminin başlamış olması: Ekim genelinde BIST 100'deki büyük şirketler bilançolarını açıklamaya başlayacak. Yatırımcıların kârını artıracağını öngördükleri şirketlerde pozisyon almaya başlaması Borsa İstanbul’daki yükselişi tetikledi.

VADELİ İŞLEMLER TAMAMLANMADI  

VİOP endişelerinin giderilmiş olması: 30 Eylül'de vadesi bitecek olan vadeli işlemler piyasası kontratlarının süresinin tamamlanmış olması. VİOP'taki büyük miktarlı işlemler nedeniyle bu kontratların tamamlanamaması endişesi vardı.

ABD MAHKEMESİNİN HALKBANK KARARI  

Halkbank kararı: ABD Anayasa Mahkemesi, yabancı devletlerin sahip olduğu şirketlerin cezai soruşturmadan dokunulmazlığını değerlendirmek üzere Halkbank’ı dinlemeye karar verdi. Bu karar piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Halkbank hisseleri günü yüzde 9.9'luk yükselişle tamamladı. BIST Bankacılık endeksi de yüzde 9.7 değer kazandı.

İş başvurusunda bunları anlatmayı unutmayınYeni iş planı yapıyorsanız bu aşamalar sizi yakından ilgilendiriyor. Diğer rakiplerin arasından sıyrılıp sıyrılamayacağınızı merak ediyorsunuzdur. Eğer iş başvurunuzda niteliklerinizi yeterince öne çıkarabildiyseniz, tatil dönüşü yepyeni bir kariyer serüveniyle karşılaşmanız olası.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store