Borcu Olmayanların Ülkesi - 24.04.2014

Öyle bir 2023 hayal edelim ki, tasarruflar artmış, kredi kartı borçlusu kalmamış. Bunun için ağacı yaşken eğmek gerekiyor. ‘3Kumbara’ da bunu yapıyor... 23 Nisan 2013! Bir ülke düşünün. Kimsenin kredi kartı borcu yok! Herkese kazandığı para yetiyor. Hatta para biriktiriliyor. Yüzler gülüyor çünkü insanlar ne hayal ettiyse onu yaşıyor....

Öyle bir 2023 hayal edelim ki, tasarruflar artmış, kredi kartı borçlusu kalmamış.

Bunun için ağacı yaşken eğmek gerekiyor. ‘3Kumbara’ da bunu yapıyor...

23 Nisan 2013!
Bir ülke düşünün. Kimsenin kredi kartı borcu yok! Herkese kazandığı para yetiyor. Hatta para biriktiriliyor. Yüzler gülüyor çünkü insanlar ne hayal ettiyse onu yaşıyor. Burası neresi, biz de oraya yerleşelim dediğinizi duyuyorum. Burası Türkiye! Yıl: 2023! Türkiye çapında başlayan ‘3Kumbara Çocuklar İçin Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı’ 2023 yılında 20’li yaşlarında olacak çocuklarımıza paranın alfabesini öğretiyor.

81 İlde 500 Bin Çocuk
3Kumbara, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay ve destek verdiği, Doğuş Grubu’nun sosyal sorumluluk alanındaki finansal okuryazarlık eğitim programı. Türkiye’nin her ilindeki, tüm 4’üncü sınıf öğrencilerine eğitim veriliyor. Programın hedefi, 2017’ye kadar, 500 bin çocuğa ulaşmak. Eğlenceli, düşündürücü ve interaktif olan eğitimin başında çocuklarla hayalleri konuşuluyor. 1 milyon dilek dileme hakkından tutun da görünmez olmak isteyene kadar sınırsız düşleri var hepsinin. Meslekler de erkekler futbolcu, kızlar da doktor olma konusunda ısrarlı. Bütün çocuklar tablet ve akıllı telefon istiyor. İstisnasız hepsi. Önce aileden izin almaları gerektiğini hatırlayıp, hedef için plan yapmaya başlıyorlar. Önce biriktirme, sonra paylaşma ve son olarak harcama kumbaralarını tek tek tanıyorlar. Böylece tek kumbara dönemini kapatıp, 3Kumbara dönemine merhaba diyorlar...

Şenlik
‘Param ve Ben Çocuk Şenliği’, 25 Nisan Cuma saat 09.00’da, Borsa İstanbul’da. FODER, TSPB ve Borsa İstanbul işbirliğiyle.

Güçlü Kadro İle Yönetim
‘Para Durumu Sosyal Girişimi’, konusunda uzman akademisyenler, eğitim uzmanları ve pedagoglardan oluşan danışma kuruluyla ‘3Kumbara’ programını yönetiyor. 3Kumbara eğitimlerini veren öğretmenler, atanamayan öğretmenlerden seçilerek, birçok açıdan topluma katkı sağlanıyor.

Çocukların Gözünden 3Kumbara
* Biriktir paranı gereksiz harcama yapma, paylaşma kumbosunu aç yardım et insanlara. (Sude Nur)

* Gereksiz harcama yapma, at paranı kumbaralara. (Yiğit)

* 3Kumbaran varsa aklın var demektir. (Mine)

* Karşımda 3 kumbara, doğruyu gösterir bana. (Hasan)

* Harcarken biriktir, biriktirirken paylaş. (Ayşe)

* 3Kumbara yap, hayatına neşe kat. (Melike)

* Tek kumbara değil artık 3Kumbara, hepsinin içi dolu para. (Ali)

* Milyonlarca çocuk, milyonlarca hayal. Bu hayalleri gerçekleştirebilecek 3Kumbaram var. (Efe)

* Çocuk deyip geçmeyin, benim de hayallerim var. Hayallerimin gerçek olmasını 3 Kumbaram sağlar. (Sibel)

54 Bin
3Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi’ni şu ana kadar 54 bin çocuk aldı.

Üç Kumbara
Mavi, yeşil, kırmızı
Üç kumbaramı yaptım.
Haftalık harçlığımı
Kumbaralarımda sakladım.

Maviyi biriktirip,
Yeşildekini paylaşırım
İhtiyacım olduğu zaman
Kırmızıdakini harcarım

En sevdiğim oyuncağı
Almak için başladım
Haftalık harçlığımı
Kumbaramda sakladım

Artık bizler
Üç kumbara devrini
Paranın değerini
Tasarrufun önemini.

M. Sencer Uçar
(Niğde Bor TOKİ İlkokulu)
- Sıla 8 yaşında, Şişli Fuat Soylu İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğrencisi. Hayali dünya çapında, başarılı doktor olmak. Kumbarası varmış. Ama yakın tarihte babasının doğum gününde ona sürpriz yapmak için açmış. Hediye almak istemiş ama babası izin vermemiş. Paraları kumbarasına geri dönmüş.

- Feshane Şenlikleri’nde, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da 3Kumbara standını ziyaret etti. Çocukluğunda, kumbarasına para atarken, 'Sana bugün bu kadar para atabiliyorum' dermiş ve kumbaranın gülümsediğini düşünürmüş. Bu şekilde bereketli olmuş kumbarası...

Lego Almak İstiyorum
Soru: Özlem Abla, geçen gün annemle oyuncakçıya gittik. Bana bir tane oyuncak alabilirsin dedi ve ben de araba aldım. Ama legoda da aklım kaldı. Nasıl alabilirim? Emir

Cevap: Emircim, öncelikle annenden lego almak için izin almalısın. Eğer izin veriyorsa ve harçlık alıyorsan, kumbaranda para biriktirmeye başla. Almak istediğin legonun fiyatını araştır ve ne kadar zamanda alabileceğini hesapla. Harçlığını artırmak istiyorsan ev işlerine yardım et. Annen seni ödüllendirmek isteyebilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store