Blog Yazmak; Paylaşmak Mı, Para Kazanmak Mı? - 17.11.2012

Sosyal medyada para kazanılır mı? Bu sorunun yanıtı ‘evet’. Sosyal medya araçları artık sadece yaratıcılarına, şirketlere değil kişisel kullanıcılarına da para kazandırıyor. Bir blog yazarının, ek kazanç elde etmesi ya da sadece blog yazarak geçimini sürdürmesi mümkün; sadece sabır ve profesyonellik lazım. Sosyal medya araçlarının...

Sosyal medyada para kazanılır mı? Bu sorunun yanıtı ‘evet’. Sosyal medya araçları artık sadece yaratıcılarına, şirketlere değil kişisel kullanıcılarına da para kazandırıyor.

Bir blog yazarının, ek kazanç elde etmesi ya da sadece blog yazarak geçimini sürdürmesi mümkün; sadece sabır ve profesyonellik lazım.

Sosyal medya araçlarının potansiyeli tasarlanırken değil, kullanıldıkça keşfediliyor. Ne Facebook'un ne Twitter'ın yaratıcıları milyonlarca kullanıcının, sitelerini bugünkü amaçlarla kullanacağını hesap etmişti. Öte yandan, kişisel bloglar da evrim geçiriyor. Sadece kendi hikayesini anlatan bloggerların yerini; 'paylaşmayı' paraya çeviren blog yazarları alıyor.İster pasta yapmak olsun, ister eski sevgiliden intikam almak; farklı olan, çok tıklanan ve teknolojiden yararlanan bloglar yazarlarına az ya da çok gelir sağlıyor.

Bloggerların Yüzde 11'inin Ana Gelir Kaynağı 'Bloglamak.'
Peki ama nasıl? Her blog yazarı, biraz yaratıcılık, biraz takipçiyle bunu başarabilir mi? O kadar iyimser olmamak gerek. Blog yazarlığının en yaygın ve en köklü olduğu yer Amerika, blogların yüzde 49'u yeni kıtadan yazılmakta. Fakat Amerika'da bile blog yazarlarının sadece yüzde 8'i bir aileyi geçindirecek kadar para kazanabiliyor. Yüzde 9 oranında bir kesim yaşam standardını destekleyecek geliri elde ederken bloggerların yüzde 81 gibi büyük bir çoğunluğu daha 100 Dolar'ı bulabilmiş değil. Konular geniş bir yelpazede değişiyor; blog pastasında yüzde 18'lik payı kişisel yazılar alırken onu, yüzde 14 ile teknolojiye internet pazarlamacılığı takip ediyor. Bilim, siyaset, iş, sağlık, aile, seyahat vb. üzerine yazılacak sınırsız konunun yanında sırf 'blog yazmak' üzerine de bloglar bulunuyor; bu işi iyi bilen, nasıl blog yazıldığını öğretirken de kazanıyor.

İşte Yeni Başlayanlara Tavsiyeler:
1) Blogger olmak istiyorsanız önce kendinizi karşınıza alın; hangi alanda iyisinizdir? İyi yazı yazabilir misiniz? Sizi farklı kılan bir ilgi alanınız, tutkunuz var mıdır?

2) Bir liste yapın; yazdıklarınızın geneliyle kimler ilgilenir düşünün. Okuyucu kendisi ile özdeşleştirebileceği yazarları daha kolay takip ediyor.

3) Sizi iyi yapan hiçbir ayrıntıyı küçümsemeyin; örneğin pasta yapmakta ya da araba tamirinde mi iyisiniz, o zaman o konuda yazın. Bloğunuz her şey üzerine olabilir, mesleğinizle, alanınızla ilgili yazın. Dokümanlar, bilgiler paylaşın. Marka haline gelin.

4) Sıkılgan, hevesi çabuk sönen biriyseniz şimdiden vazgeçin, bloggerlık en başta sabır işi, sık sık yeni içerik girmeli, uzun aralar vermeyin.

5) Bu işe ciddiyetle bakın; siteniz ilk girişte güven verici olmalı, görselleriniz, teknolojiniz ne kadar iyiyse o kadar profesyonel görünür.

6) Meseleyi çok boyutlu düşünün, bloggerlık artık sadece yazıdan ibaret değil, fotoğraf, video, müzik; içeriğinizi destekleyecek her aracı kullanın.

7) Sizinle aynı konuyu işleyen blogları takip edin, neler yapılıyor görün; dünyadaki örnekleri paylaşın; Youtube bu konuda çok zengin bir hazine.

8) Bloğunuzda yorum seçeneği bulundurun. Sizi okuyanlar soru sorabilmeli, beğendiklerini söyleyebilmeliler.

9) Yaratıcı olun. Mesela bloğunuzda kendinize bir hedef koyun; her gün o hedefe ulaşmaya ne kadar yaklaştığınızı anlatın.

10) Blog konunuzla ilgili sponsorluklar bulmaya çalışın. Firmalar takipçi sayısı çok yüksek olan bloggerların peşinde, bloglarına reklam veriyorlar tweetleri içerisinde tanıtımlarını yaptırıyorlar. Küçük, büyük hem masraflarınızı azaltın, hem de işi profesyonelliğe dökün.

Sağlık Sevgi ve Para ile kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store