Bitcoin'in çevre maliyeti et endüstrisini geçti

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre kripto dünyasının en büyük para birimi Bitcoin’in üretimi için atmosfere salınan karbon ayak izi, et endüstrisini bile geçti.

Scientific Reports'ta yayınlanan araştırma, Bitcoin üretmenin çevresel maliyetinin çevre dostu olmayan endüstrileri dahi geride bıraktığına dikkat çekiyor. Araştırmaya göre Bitcoin’in çevreye maliyeti toplam değerinin yüzde 35’ine denk gelirken, et endüstrisinde ise bu oranın yüzde 33.

Araştırmacıların karbondioksit emisyonlarının ekonomik maliyetlerine dayanan tahminlerine göre, 2021'de üretilen her bir Bitcoin'in iklimle ilgili zararları 11.300 dolardan fazlaydı.

YÜZDE 60'A YÜKSELDİ

Araştırmacılar, 2016 ve 2021 arasında, çıkarılan her bir Bitcoin’in ortalama iklim zararlarının piyasa değerinin yüzde 35'inde olduğunu ve 2020 ile 2021 arasında yaklaşık yüzde 60'a yükseldiğini tahmin ediyor.

İklim zararları perspektifinden bakıldığında, araştırmacılar, Bitcoin'in değerinin sadece yüzde 4'ü kadar iklim maliyetine sahip olan altından daha fazla iklim maliyetli olduğuna vurgu yapıyor.

Araştırmacılar, toplamda, Bitcoin'in 2016 ve 2021 yılları arasındaki küresel iklim zararlarının 12 milyar dolar olarak tahmin edildiğini ve karbon emisyonlarının bu süre içinde 126 kat arttığını söyledi.

Euro, dolar, altın fiyatları nasıl belirleniyor?Çok tercih edilen yatırım araçları olan altın, dolar ve euro fiyatları nasıl belirlenir? Hangi faktörler fiyatlarının belirlenmesinde etkili olur? Merak ettiğiniz her şey yazımızda...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store