Binanız Risk Altında mı?

Ülkemizin bir deprem kuşağında yer aldığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bize düşen ise tedbir almak. Bu kapsamda atılması gereken adımların başında binalarımızın risk kontrolünü yaptırmak geliyor. Bina risk kontrolü için nereye başvurulmalı...

Binanızın risk bir yapıp olup olmadığını öğrenmek için mutlaka Bakanlık tarafından lisans verilmiş kurumları tercih edin
Nispeten uygun fiyat karşılığı yapılan 'gözle kontrol testi' ile verilen raporun bir geçerliliği olmadığını unutmayın. Binanızın kontrolünü AFAD'ın tarafından çıkarılan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında lisanslı kurumlara yaptırın.
Lisanslı kurumların hangileri olduğunun detaylarına ve iletişim bilgilerine, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait https://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-ile-ilgili-kuruluslar adresinden ulaşabilirsiniz. 
Risk raporu bedeli 3 bin liradan başlıyor, bina kat sayısı, alınacak numune sayısına ve metrekareye göre artış gösteriyor. 10 katı aşan binalar Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne tabi oluyor. Bu durumda her kat için ayrı ayrı deprem testi yapıldığı yapılıyor ve bu nedenle fiyatlar da aynı doğrultuda yükseliyor.

Konutunuzun hala Zorunlu Deprem Sigortası yoksa mutlaka yaptırın.
Zorunlu Deprem Sigortası DASK, deprem ve buna bağlı felaketler karşısında tapulu ev ve işleriyle, bunlara ait meskenlerin gördüğü zararı karşılamayı amaçlar. 

DASK ve Konut Sigortası Hakkında Bilinmesi GerekenlerEvinizi koruyan 2 temel sigorta, konut sigortası ve DASK! Konut sigortası olanlar DASK da yaptırmak zorunda mı, DASK varsa konut sigortası yaptırmaya gerek var mı, konut sigortası ve DASK neleri kapsar? İşte evinizi korumak amacıyla yaptıracağınız sigortalar hakkında merak edilenler…

 

Etiketler deprem ev sigorta
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store