Benzin ve motorinde indirim beklentisi

Brent petrol fiyatının aylık bazda 100 dolar seviyesine gerilemesinin ardından benzin ve motorinde indirim beklentisi oluştu.

Motorinde 8 Temmuz itibarıyla 2 liralık bir indirim haberi gündeme gelirken, benzin fiyatında ise değişim beklenmiyor.

Uluslararası piyasalardaki ürün fiyatı ve dolar kurundaki değişim nedeniyle 5 Temmuz'u 6 Temmuz'a bağlayan gece benzine 96 kuruş zam yapılması gerektiğini yazan ekonomist Alaattin Aktaş, Cenova’daki petrol borsasında oluşan son 5 günün ortalaması alınarak yapılan hesabın değiştirilmesi sonrası bu zammın geri çekildiğini belirtti.

 HESAPLAMA FORMÜLÜ DEĞİŞTİ

Aktaş, yeni hesaplama yöntemi nedeniyle dün benzinde gerçekleşmesi gereken 1 lira 82 kuruşluk indirimin de yapılamadığına dikkat çekerek, hesaplama formülünün değiştirilmesi nedeniyle benzinin 86 kuruş fazla fiyattan satıldığını kaydetti.

 FAZLADAN 100 MİLYON LİRA

Aktaş, Dünya gazetesindeki yazısında, “Türkiye’de günde yaklaşık 11 milyon litre benzin tüketiliyor. Eğer Bayramdan önce bir indirim söz konusu olmazsa benzine 96 kuruş zamdan kaçınırken ıskaladığımız 1 lira 82 kuruşluk indirim yüzünden 86 kuruş fazla ödeme yapacağız. Litre başına 86 kuruştan günde 11 milyon litre, yaklaşık 10 milyon lira. Bütün bayramı düşünün, yaklaşık 100 milyon liralık yük” İfadelerini kullandı.

Osmangazi Köprüsü'nden 6 ayda kaç araç geçti?Osmangazi Köprüsü'nde bu yılın 6 aylık döneminde kaç araç geçti? Verilen garanti araç sayısı aşıldı mı? İşte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı verileri yolun köprü dahil üç kesiminin verileri...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store