Ay toprağında bitki yetiştirildi

Bilim adamları ilk kez ay toprağında bitki yetiştirdiler, bu da ayda uzun süreli kalmayı mümkün kılmak için önemli bir adım.

Araştırmacılar, bir tür tere yetiştirmek için 1969-1972 Apollo misyonları sırasında toplanan küçük toz örneklerini kullandılar. 1960-1970’te gerçekleşen üç Apollo görevinde alınan topraklarda küçük bitkiler yetiştirildi. Florida Üniversitesi’nde 2021’de başlayan çalışmalar sonuç verdi. Ay toprağına tere bitkisi (Arabidopsis thaliana) ekildi. Şaşırtıcı şekilde tohumlar iki gün sonra gilizlendi.

Ancak Ay toprağında bitkiler Dünya’ya göre daha yavaş gelişti. Öte yandan Dünya’ya göre daha besleyici ve sağlıklı olabilecekleri düşünülüyor. Bitkinin strese karşı salgıladığı bileşenlere, Dünya’daki yaban mersini ve lahana gibi süper besinlerde rastlanıyor.

NASA şefi Bill Nelson, "Bu araştırma, derin uzayda yaşayan ve faaliyet gösteren gelecekteki astronotlar için gıda kaynakları geliştirmek için Ay ve Mars'ta bulunan kaynakları kullanmamız gerekeceğinden, NASA'nın uzun vadeli insani keşif hedefleri için kritik önem taşıyor" dedi.

Etiketler tarım etiket nasa
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store