Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

Asgari ücret görüşmeleri Aralık ayında başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den görüşme süreciyle ilgili açıklama geldi. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin asgari ücret açıklaması ise güncel tahminleri şekillendirdi.

Asgari ücret 2023 zammı için geri sayım başladı. Bilindiği üzere asgari ücret zammı Tespit Komisyonu toplantılarının ardından alınan karar neticesinde belli olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den Tespit Komisyonu ile ilgili son dakika açıklama geldi. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklamaları ise asgari ücret tahminlerinin netleşmesinde büyük rol oynadı.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTI TARİHİ NETLEŞTİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının Aralık ayının ilk haftasında başlayacağını söyleyen Bakan Bilgin'in açıklaması şu şekilde:

Talebin üzerinde bir büyümeyi gerçekleştirdiğimiz zaman enflasyona karşı ekonomik büyümeyi bir silah olarak kullanabiliriz. Asgari ücretin, 5500 lira olmasının nedeni enflasyona karşı duyarlı olduğumuzu göstermek içindi. Asgari ücreti belirlemede enflasyon etkisini geriletecek bir uygulama gerçekleştireceğiz. Aralık ayının ilk haftasında komisyonu toplayacağız. Tüm emekçiler enflasyon karşısında korunacak.

BAKAN NEBATİ'DEN ENFLASYON ORANI VURGUSU

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı bir televizyon programında asgari ücret hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati:

"2002 yılından bugüne kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi. Bu yıl da enflasyon hedefimiz bu kadar değildi. Memur maaşları zaten 6 ayda bir güncelleniyor. Asgari ücretteki artış gelecek yılın enflasyon hedeflerine göre belirleniyor. Bu yıl enflasyon, hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında tekrar güncellemeye gittik. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak." ifadelerini kullandı.

4 AYLIK ENFLASYON ARTIŞI YÜZDE 11'E YAKLAŞTI

Bakan Nebati'nin açıklamaları sonrası asgari ücretle ilgili gözlerin çevrildiği enflasyon artış oranları ise netleşmeye başladı. Tespit komisyonu Kasım ayı enflasyon oranını da dikkate alarak artışa gidecek. Yani 5 aylık enflasyon artış oranı asgari ücrette büyük önem arz edecek.

İşte toplamda yüzde 10.45'e ulaşan 4 aylık enflasyon artış tablosu şu şekilde:

 
                                          TÜFE (Yıllık % Değişim)      TÜFE (Aylık % Değişim)   

10-2022                             85.5                                    13.54

09-2022                             83.45                                  3.08

08-2022                             80.21                                  1.46

07-2022                             79.60                                  2.37

Kişisel tarzını keşfetmek isteyenlere özel test!Modayı seviyorsanız, muhtemelen kişisel tarzınızı nasıl geliştireceğinizi düşünmek için çok zaman harcamışsınızdır. Belki de iyi görünmek için giysilerin pahalı olması gerektiği fikrine kapıldınız. Fakat bu her zaman doğru değildir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store