Altın yılın zirvesinden döndü

Yeni haftaya yükselişle başlayan altın, yılın en yüksek rakamına ulaştı. Altının gramı, serbest piyasada 1083 liraya kadar yükselirken, bu seviyeden sonra değer kaybederek tekrar 1073 liraya geriledi.

Altının gram fiyatı yeni haftaya yükselişle başladı. Haftanın ilk işlem gününde saat 08.00 itibarıyla yüzde 0,3 artışla 1.083 liraya kadar yükselen altın yılın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. İlerleyen saatlerde ise altının ons fiyatında yaşanan gerilemeyle birlikte gram altının satış fiyatı 1073 liraya kadar geriledi. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.723 lira, Cumhuriyet altını da 7.115 liradan satılmaya başlandı. Altının ons fiyatı 1.810 dolarla son 5 ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,3 değer kaybıyla 1.800 doların altına geriledi. görüyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek hafta yapacağı toplantıda 50 baz puan faiz artışı yapacağına ilişkin beklentiler güçlü kalmaya devam ederken, resesyon endişeleri ve Çin'deki gelişmeler emtia fiyatları üzerinde etkili oluyor.

ABD'de gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisinin arasındaki fark yaklaşık 80 baz puanla 2000'den bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.

Analistler, bugün dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi, Avro Bölgesi'nde perakende satışlar ile ABD'de fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.790 doların destek, 1.825 doların direnç konumunda bulunduğunu söyledi.

Enflasyon rakamları açıklandıEnflasyon kasımda aylık bazda yüzde 2,88 artarken yıllık bazda yüzde 84,39 oldu.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store