Almanya, Rus gazının kesildiği senaryoyu çalışmaya başladı

Almanya, Rusya'dan doğal gaz tedarikinin durması olasılığına karşı hazırlıklara başladığını duyurdu.

Rusya’nın doğalgaz ödemelerini ruble ile istemesinin ardından, ödemeyi sözleşmeleri doğrultusunda ruble ile yapmayacağını net bir dille ifade eden Almanya, akut enerji kesintilerine hazırlanıyor.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck akut enerji kesintileriyle mücadele için kullanılan doğalgaz acil durum yasasının “erken uyarı aşamasını” etkinleştirdiklerini duyurdu. Almanya’nın 3 aşamalı acil durum tepkisinin ilki olan “erken uyarı aşamasında” ekonomi bakanlığı, regülatör ve özel sektör birlikte enerji ithalatı ve depolanan enerji düzeylerini yakından izleyecek. Eğer tedarik yeterli düzeyin altına inerse ve ılımlı tasarruf önlemleri işe yaramazsa, hükümet Almanya sanayisinin bazı kesimlerine doğalgaz akışını durdurup, mevcut doğalgazı hane halklarına yönlendirebilecek.

Gelişmelerin ardından Avrupa gösterge doğalgazı TTF’de fiyatlar yine gün içinde yüzde 15’e yakın sıçrama ile TSİ 13:00 itibariyle 124 Euro/kwh düzeyinin üzerine çıktı.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store