Alışveriş turizminde rekor: AVM’ler doldu taştı

Salgın öncesi yıl olan 2019’da 1,6 milyon turist alışveriş için Türkiye’yi tercih ederken bu yılın sadece ilk 9 ayında alışveriş amacı ile gelen turist sayısı 1 milyon 686 bin kişiye ulaştı. Yıl sonunda bu rakamın 2 milyona ulaşması bekleniyor.

Turistlerin kur avantajının etkisiyle harcama rekorları kırması, Türkiye’yi dünyanın önemli alıveriş destinasyonlarından biri haline getirdi.

Bu yılın 9 ayında Türkiye’ye sadece alışveriş amacı ile gelen turist sayısı 1 milyon 686 bin kişiye ulaşırken söz konusu turistlerin giyim ürünü ve ayakkabıya harcadıkları tutar da 4 milyar 502 milyon dolara ulaştı. Yıl sonunda turist sayısının 2 milyona, giyim ve ayakkabı harcama tutarının ise 6 milyar dolara ulaşarak rekor kırması bekleniyor.

TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan turizm verileri bu yıl perakende sektörüne can suyu olan turist harcamasına ilişkin önemli rakamları barındırıyor. Enfl asyonist baskı ve düşen alım gücü nedeniyle yerli harcama oranının geçmiş yıllara oranla düşük kaldığı perakende sektöründe turist harcama oranı ise yaz aylarında yerli markalarda yüzde 40’lara çıkmış, yabancı markalarda ise bu oran çok daha yüksek seviyelere ulaşmıştı.

YIL SONUNDA 2 MİLYONU AŞACAK

TÜİK, her çeyrek açıkladığı turizm verilerinde yabancı ziyaretçilerin geliş amaçlarını ve bu amaç doğrultusunda yaptığı harcama tutarlarını da yine istatistiksel olarak açıklıyor. En son açıklanan 3. çeyrek turizm verilerine göre, bu yılın ocak-eylül döneminde Türkiye’ye 39 milyon 390 bin turist gelirken bunun yüzde 4,2’si yani 1 milyon 686 bini Türkiye’yi alışveriş nedeniyle tercih etti. Söz konusu rakam turizmin zirve yaptığı 2019 yılının tamamında 1 milyon 691 bin kişi idi. Sektör temsilcileri, bu yılın tamamında alışveriş için gelen turist sayısının 2 milyonu aşmasını bekliyor.

TURİSTİN PAYI GEÇEN YILLARIN İKİ KATI

Turistlerin harcama tutarı nasıl bir seyir izledi? TÜİK verilerine harcamaların 4 milyar 502 milyon dolarlık kısmı ise hazır giyim ürünü ve ayakkabı alıverişinden oluştu. Yine turizmin zirve yaptığı 2019 yılında ilgili kalemlerde harcama tutarı 4 milyar 929 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

 YEME İÇME HARCAMASI 10 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Turistler yeme içmeye de ciddi oranda harcama yaptı. Özellikle sağlık turizmi için gelenlerin etkisi ile yabancıların 9 ayda yeme içmeye harcadığı tutar 5 milyar 595 milyon dolara ulaştı. Bu rakam 2019’un tamamında 6 milyar 645 milyon dolarla rekor kırmıştı. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, hali hazırda söz konusu rakamın 10 milyar dolara ulaştığını söyledi.

SEZON BİTTİ ANCAK DAHA FAZLA HARCAMA YAPAN ARAP TURİSTLER GELDİ

Bingöl, “Yaz aylarında yeme içme sektöründe turistin harcama oranı belli yerlerde yüzde 80’lere çıkmış, ortalama da ise yüzde 40 seviyelerine gelmişti. Şimdi sezon bitti ancak daha fazla harcama yapan Arap turistler gelmeye başladı.

SAĞLIK TURİZMİ İVME KAZANDI

Sağlık turizmi için gelen yabancılar da burada önemli etken. ABD’de 7 bin dolara yaptıracağı tedaviyi burada 3 bin dolara yaptırıyor ve aradaki 4 bin doları da yine burada perakende sektöründe harcıyor. Bunun etkisini net bir şekilde görüyoruz. Bu yıl perakende sektörünü yabancılar ayakta tuttu. Sezon bitmesine rağmen hala yabancı oranı yeme içme sektöründe geçen yılların iki katı” açıklamasında bulundu.

 

Zincir marketlerin verileri artık bakanlığın elinde olacakBüyük zincir marketlere veri paylaşma zorunluluğu geliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, 200 şubeden büyük zincir marketler fiyat ve bilgilerini Ticaret Bakanlığı ile paylaşacak.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store