Akaryakıt timi denetledi! Pompadan düzenek çıktı

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda çalışan ‘Akaryakıt Özel Ekibi’ dağıtıcılar ve bayileri denetledi. Pompada yasal ve yasa satışa imkan sağlayan düzenek bile bulundu. Ekip, üç ayda 3.3 milyar liralık vurgunu önledi.

Ticaret Bakanlığı bünyesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Denetim Kurulundan (VDK) görevlendirilen personelle faaliyetlerini yürüten Akaryakıt Özel Ekibi, büyük titizlikle çalışıyor.

2021’DE 4.1 MİLYARI AŞKIN USULSÜZLÜK

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerine devam eden ekip, geçen yıl sahte akaryakıt faturası düzenlenmesinden akaryakıtın faturasız satılmasına, yazar kasalara usulsüz müdahaleden kayıt dışı akaryakıt teslimine, kaçak akaryakıt üretiminden ÖTV ile KDV yönünden kamu zararına sebep olunmasına kadar farklı konularda çalışmalar yaptı.

Bu kapsamda geçen yıl ekip tarafından 4,1 milyar lirayı aşan usulsüzlük ortaya çıkarıldı. Özel ekibin çalışmalarına konu firmalarca düzenlenen sahte fatura tutarının 10,4 milyar lira olduğu tespit edildi.

SAHTE BELGEYLE USULSÜZLÜK

Akaryakıt Özel Ekibi bu yıl da dağıtıcılar, bayiler ve lisanssız faaliyetlere yönelik önemli çalışmalara imza attı. 13 akaryakıt dağıtım şirketi, bunların bünyesinde faaliyet gösteren 33 akaryakıt bayisi ile söz konusu firmalarla bağlantılı 23 akaryakıt bayisinin, faturalı yasal akaryakıtın faturasının komisyon karşılığı piyasaya sürülmesi, akaryakıtın ise faturasız satılması, kayıt dışı faturasız temin edilen akaryakıtın sevk ve satışına yasal görünüm kazandırmak amacıyla sahte belge düzenlenmesi şeklinde usulsüz faaliyet yürüttüğü belirlendi.

Bu firmaların tamamı hakkında VDK tarafından vergi incelenmesi başlatıldı ve 13 bayinin lisans kapsamındaki faaliyetleri sonlandırıldı.

AYNI TABANCADAN FARKLI POMPALAMA

Yapılan incelemeler sonucu, bir akaryakıt dağıtım şirketinin 200 milyon lira tutarında sahte belge kullandığı ve yaklaşık 80 milyon lira kamu zararına sebep olduğu yönünde yapılan tespitler de gereği yapılmak üzere VDK'ye gönderildi.

Bayi denetimleri kapsamında, faaliyetleri riskli olarak değerlendirilen 7 ilde faaliyet gösteren 34 akaryakıt istasyonuna yönelik farklı tarihlerde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

Bu kapsamda 15 istasyonda pompa, yazarkasa ve otomasyon sistemlerinin devre dışı bırakılarak kayıt dışı akaryakıt satılmasını sağlayan düzenek bulundu. İstasyonlarda kayıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı tespit edildi. Vergi Usul Kanunu'na aykırı işlem yürüttükleri tespit edilen istasyonlarda ortaya çıkarılan düzeneklerin gizli anahtar veya kumandalı sistemlerle kontrol edilerek, istenildiğinde kayıt dışı akaryakıtın, istenildiğinde ise yasal akaryakıtın satış tabancalarına sevk edilecek şekilde çalıştırıldığı belirlendi. Ayrıca bu istasyonlardan birinde konektör ve uzaktan kumanda düzeneğiyle kontrol edilen sistem sayesinde istenildiğinde kaçak elektrik, istenildiğinde ise yasal elektrik tüketildiği saptandı.

10 İSTASYONUN FAALİYETİ DURDURULDU

Söz konusu operasyonlar neticesinde istasyonlarda kayıt dışı akaryakıt satışına yönelik tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili adli ve idari mercilerce soruşturma başlatılması sağlandı. İncelemeleri tamamlanan 10 istasyonun Petrol Piyasası Kanunu kapsamında mühürlenmesiyle faaliyetleri durduruldu. Diğer istasyonlara yönelik incelemeler devam ediyor.

YURT DIŞINDAKİ ARACA AKARYAKIT FİŞİ

Ayrıca 4 akaryakıt istasyonuna yönelik çalışmada, bu istasyonların, yurt dışında veya başka illerde bulundukları tespit edilen araçların plakalarına bir ayda toplam 1,1 milyon lira tutarında akaryakıt fişi düzenlediği tespit edildi.

Lisanssız faaliyetle mücadele kapsamında da Adana'da bulunan bir geri dönüşüm tesisince kendi faaliyet alanıyla ilgili olarak kullanılmak üzere bayilerden dökme ürün olarak toptan temin edilen akaryakıtın, üzerinde numaratör ve satış tabancası bulunan bir adet tank kullanılarak Petro Piyasası Kanunu'na aykırı olarak piyasaya fişsiz-kayıt dışı satıldığı belirlendi.

Ekibin çalışmalarıyla son 3 ayda engellenen kamu zararı tutarı 3,3 milyar lirayı buldu.

Togg için şarj istasyonları kurulacakTogg’un gelecek yıl pazara çıkması hedeflenirken, yüksek hızlı şarj istasyonlarının 81 ilin genelinde kurulması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) harekete geçti.

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store