3 Kumbara Devri Başlıyor - 26.04.2014

‘Zihin okumak, çikolata şelalesinde yüzmek, görünmez olmak, volkanik patates dağından ketçap fışkırması.” Bunlar ne demeyin! 3 Kumbara eğitim programındaki çocukların hayalleri… Yarım Milyon İnsana Erişecek… 3 Kumbara Doğuş Grubu’nun sosyal sorumluluk alanındaki finansal okuryazarlık eğitim programı. Milli Eğitim Bakanlığı onay ve desteği ile...

‘Zihin okumak, çikolata şelalesinde yüzmek, görünmez olmak, volkanik patates dağından ketçap fışkırması.” Bunlar ne demeyin! 3 Kumbara eğitim programındaki çocukların hayalleri…

Yarım Milyon İnsana Erişecek…
3 Kumbara Doğuş Grubu’nun sosyal sorumluluk alanındaki finansal okuryazarlık eğitim programı. Milli Eğitim Bakanlığı onay ve desteği ile Türkiye’nin her ilinde 4.sınıf çocuklarına paranın a b c’sini öğretiyor. Programın hedefi, 2017 yılına kadar, Türkiye çapında 500.000 öğrenci ve velinin hayallerine, hedeflerine dokunmak.

“Çek Kızım Elini”
Çocukluğumuzda tek bir kumbaramız vardı. Anca bayramdan sonra dolarsa dolar, bazen de süs gibi dururdu. Annemiz (ne yapsın kadıncağız) “Çek kızım elini o pis paralardan, kim bilir kaç kişi ellemiştir.” der, bizi korkuturdu. İşte böyle başladı bizim para ile olan ilişkimiz. Bugün ise durum farklı.

3 Kumbara Devri Başlıyor
Siz ne derseniz deyin çocuklarımız artık para kavramını duyuyor, anlıyor ve biliyorlar. Bu program ‘1.Biriktir, 2.Paylaş, 3.Harca diyerek, 2023 yılında 20 yaşında olacak gençlerimizi daha bugünden sağlıklı bir biçimde para ile tanıştırıyor. Bu sebeple Türkiye’de tek kumbara dönemini kapatıp, 3 Kumbara devrini başlatıyoruz.

Atanamayan Öğretmenlere Fırsat
Para Durumu Sosyal Girişimi’nin psikolog, pedagog, öğretmen, eğitim uzmanları, ölçüm uzmanları, akademisyenlerden oluşan dinamik bir kadro ile yönettiği program, atanamayan sınıf öğretmenlerine istihdam fırsatı sağlıyor.

Rakamlar Konuşsun…
Program şu ana kadar 54.000 çocuğa ulaştı. Profesyonel bir kurumun testleriyle de ölçüyoruz.
- Eğitim alan çocukların %75’i evde para konuşabiliyor (biliyorsunuz kültürümüzde bir tabu).
- Çocukların %93’ü hedefi için harçlıklarından biriktiriyor.
- Eğitim alan çocuklar eskiye göre 2 kat daha fazla para biriktiriyor.

Kumbaram Dolsun Hayallerim Gerçek Olsun!
Erzurumlu bir öğrencimiz evde fazla yanan lambaları söndürerek elektrik faturasının azalmasını sağlamış. Ailesi de birikim kumbarasına destek olunca, hayalindeki bisiklete çabuk ulaşmış. Şimdi biniyor.

Hatay’daki öğrenciler sınıflarını paylaşım kumbarasına benzetmişler. Herkes evinde oynamadığı oyuncağı, okumadığı kitabı sınıfa getirmiş. Topladıkları malzemeleri okul aile birliğine verip, imkanı olmayan çocuklarla paylaşmışlar.

Antalya’da öğretmen sınıfa birikim kumbarası koymuş. Her öğrenci ne kadar para isterse kumbaraya atmaya başlamış. Her ayın sonunda kumbarada biriken parayla sınıfın kütüphanesine kitap alınıyor.

Daha neler neler var bir bilseniz… Türkiye’nin dört bir yanında muhteşem hikayeleri ve etkinliklerimizi takip etmek için sizi de 3 Kumbara ailesine bekliyoruz.

www.3kumbara.com
www.facebook.com/3kumbara
www.twitter.com/3kumbara
www.instagram.com/3kumbara

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store