100 Hayat 12 Saatte Nasıl Değişti? - 22.09.2011

'Her şey çocuklar için' deyip, Beşiktaş Lütfi Banat ilköğretim Okulu'nda beşinci sınıflardan 100 öğrenci ile 'Para Durumu' finansal okuryazarlık eğitimleri düzenledik. Mart-Nisan aylarında altı hafta boyunca öğle tatilimde ikişer saat bu çocuklarla buluştum. Eğlenceli bir şekilde hayata ve paraya dair pekçok şey konuştuk, birikim oyunları...

'Her şey çocuklar için' deyip, Beşiktaş Lütfi Banat ilköğretim Okulu'nda beşinci sınıflardan 100 öğrenci ile 'Para Durumu' finansal okuryazarlık eğitimleri düzenledik.

Mart-Nisan aylarında altı hafta boyunca öğle tatilimde ikişer saat bu çocuklarla buluştum. Eğlenceli bir şekilde hayata ve paraya dair pekçok şey konuştuk, birikim oyunları oynadık, anne babamıza harçlık mektubu yazdık, güldük, eğlendik. Sonra ne mi oldu? inanamayacaksınız! işte sonuçlar...

Neler Yaptık?
Para yönetimi çocukluk yıllarında Öğreniliyor. Nasıl başlarsa yine öyle devam ediyor. Para esasında evde, anne-babadan (duyduğunla değil) gördüğünle öğreniliyor. Ama şöyle bir gerçek var ki, çocuğumuza doğru birkaç basit yönlendirme yapıp, onun finansal hayatını değiştirebilirsiniz. Biz onlarla birçok aktivite yaparak öncelikle parayı baş tacı etmemeleri gerektiğini işledik.Ama para hayatımızda yokmuş gibi yaşamayacağımız dedik,(İtiraf edelim birçoğumuz para konularıyla uğraşmamak için ‘elimin kiri’, ’işim olmaz’,’ben anlamam’diye başımızdan atıveriyoruz)onu kabul edip,kontrol edip yönetmek işin sırrı.

Harçlık
Harçlık çocuğunuza finansal eğitim vermeniz için müthiş bir araçtır. İlkokul 1’den itibaren haftalık, 7'nci sınıftan itibaren aylık olmalı. Harçlık düzenli verilmeli, duruma göre değiştirilmeli ve hangi harcamaları kapsadığı net olmalı. Harçlık çocuğa limit ve sorumluluk bilinci verir.

Neler Konuştuk?
Bir sürü şey… Öncelikle paranın bir amaç değil araç olduğunu ,sonra hayattaki hedefleri,harçlık düzenini,birikimin önemini, evin elektrik faturasını… Önce sağlık dedik ve Dr. Sima Filizer ile sağlığımıza yatırımı konuştuk. Sonra çevre dedik ve 'Ayhan Şahenk Sevgi Ormanı'na 80 ağaç diktik, İMKB'nin katkılarıyla borsa binasına gittik, finansal yatırımın, şirketlere ortak olmanın Önemini canlı canlı tecrübe ettik. Çocuklarla para konularını oyunlarla, eğlenceli bir şekilde irdeledik. Okul Müdürü Süleyman Yıldız, öğretmenler ve velilerin katkılarıyla son hafta panayır düzenleyerek okuldaki tüm öğrencileri girişimci olmaya teşvik ettik.

Geçen hafta beni 'Genç Küresel Lider' seçen Dünya Ekonomik Forumu toplantısına katılmak üzere Çin'e gittim. 1. 3 milyar nüfuslu, dünyanın ikinci büyük ekonomisi, 5000 yıllık geçmişi olan bu ülkeye bayıldım. En hoşuma giden ise  herkesin BİRİKİM yapması. Eee kolay değil. Çin'de başlık parası olmayan erkeğe kız vermiyorlar.

Başkent Pekin'deki küçük bir mahallede fabrikaya gidenlere kahvaltı hazırlayarak para kazanan 65 yaşındaki teyze 'Çok çalışın, biriktirin' dedi.

İşte 10 Altın Sonuç:
Bu çalışmanın sonuçlarını, Infakto araştırma şirketi bağımsız ve bilimsel bir şekilde ölçtü. İşte çarpıcı sonuçlar:

1. Özgüven iki kat: Eğitim alan çocukların yüzde 52. 6'sı kendilerini parasal konular hakkında bilgili görürken, bu yüzde eğitime katılmayan çocuklarda yüzde 27. 9.

2. Evde para konuşuluyor: Toplumumuzda 'tabu olan' para konularını, eğitim sonrası yüzde 75’i konuları aileleriyle konuşabiliyor.

3. Korku azalıyor: Çocukların parasal konulardaki korkulan üzerinden attıkları ve Ölçülmeyen konularda da pozitif değişim sağladıkları gözlendi.

4. Hedefli birikim: Eğitime katılan çocukların yüzde 92. 9'u şimdiden geleceğe yönelik hedefler için birikim yapmayı düşündüklerini ifade ediyor.

5. Önce sağlık: Çocukların yüzde 98. 2si ilk önce sağlık için yatırım yapılması gerektiğini söylüyor. Artık abur cubur yerine sebze, meyve yiyorlar.

6. 'Çevremiz varsa biz varız': Çocuklar çevreye yatırımın gerekliliğini ve sürekliliği önemsiyor, ağaç dikmeye bayılıyor.

7. Finansal yatırım: Çocukların yüzde 76. 4'ü bir şirketin hisse senedinin şirketin kârına ortak olmak için alındığını biliyor.

8. Harçlıktan artırma iki kat: Eğitim gören çocuklar harçlıklarından para artırabiliyor. Bu ileriye dönük şahane bir davranış.

9. Kredi kartı: Eğitim alanlar kredi kartının 'nakit' yerine geçtiğini, eğitim almayanlar ise 'isteyip de alamadıklarını alabilmek' yerine geçtiğini söyledi.

10. Ticari zeka: Bir malın alıcısı yoksa ve satıcı çoksa, o malın fiyatının düşeceğini söyleyenlerin yüzdesi eğitime katılan çocuklarda yüzde 90. 9.

Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Teşekkür Belgesi' ile taçlandırılan bu projenin Türkiye'de finansal okur yazarlık eğitiminin başlangıcı olmasını umut ediyor ve 'yola devam' diyoruz, durmak yok.

Dikili Bir Ağacım Bile Yok
Soru: 39 yaşındayım, 16 yıldır çalışıyorum, bir dikili ağacım bile yok. Altınoluk'ta tatilde tanıştığım biri "Çanakkale'de üniversite Öğrencisine kiraya vermek için 50 bin liraya 1 + 1 daire alabilirsin" dedi. Kenarda köşede 15 bin lira çıkarabilirim ama gerisi kredi olacak. Sizce bu yatırım akıllıca bir şey mi? Sümer

Cevap: Sevgili Sümer, yatırım yapmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsın. İstemen ve araştırma yapman çok iyi bir başlangıç. Ev almaya karar verirken, alırken kazan; almak istediğin çevreyi iyice araştır. Emlakçılara sor, yakın zamanda yapılması planlanan projeler var mı, belediyeden araştırabilirsin. Evin 'değeri, kira getirisi artacak mı? Bütün bunları iyice öğren. Finansman işine gelince 50 bin lira ev için yüzde 25 peşinat gerek. Bu para sende hazır var. 12 bin 500 lira peşin verip kalanını 120 ay vade ile ayda 570 lira civarında ödemelerin olacak. Aylık ödemelerin gelirinin yüzde 40'ını geçmesin. Dikkat: Almayı düşündüğün ev boş kaldığı zaman kredi ödemelerini yapmaya devam edebilecek misin? Son kararı sana bırakıyorum. Gelişmelerle ilgili mail bekliyorum.

Birikim Yapmaya Başladım Ama...
Soru: Dört yıldır çalışıyorum. Otomobil kredisi, ona taksit, buna borç derken köşeye bir kuruş bile atamadım. Geçen ay, sırf para biriktirmek için Bireysel Emeklilik Sistemi'ne kaydoldum. Ayda 400 lira kartımdan otomatik olarak çekilecek. Sizce para biriktirmek için mantıklı bir yol mu seçtim? Burcu

Cevap: Sevgili Burcu, öncelikle seni kutlarım. Birikim yapmaya karar verip, ilk adımı atmışsın. Bireysel Emeklilik benim önerdiğim bir sistem. Bireysel Emeklilik Sistemi; uzun dönemli, adı üstünde emeklilik için, para biriktirme mekanizması. Sen her ay para yatırıyorsun, uzmanlar paranı yönetiyor, paranı 56 yaşında, getirisiyle beraber, ya maaş olarak ya da toplu para olarak geri alıyorsun. Bireysel Emeklilik 'te vergi avantajı var ama vergi avantajı aylık brüt maaşının yüzde 10'una kadar geçerli. Örneğin brüt maaşın ortalama 2000 TL civarında ise 200 lira üzerindeki ödediğin tasarruflar için vergi avantajın yok, öncelikle bundan emin ol, ödediğin katkı payının ne kadarını vergi avantajı için kullanabiliyorsun? Tavsiyem vergi avantajına tabi miktar kadar bu sisteme yatırım yap. Kalanını diğer yatırım araçlarında da değerlendirebilirsin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store