Yürüyüş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Pazar günleri uzun yürüyüşlere çıkıyorsanız bunlara dikkat. Yürürken duruş şekliniz, adım sıklığınız, seçtiğiniz giysiler ve yanınızda taşıdıklarınız, yürüyüşünüzü güvenli kılmak açısından oldukça önemli. İşte güvenli yürüyüş önerileri...

1 8 GÜVENLİ YÜRÜYÜŞ İÇİN TAVSİYELER

Egzersiz olarak yürüyüş yaparken doğru tekniğin, sakatlanmaları önlemeye yardımcı olurken antrenmanı daha etkili ve keyifli hale getirdiğini belirten uzmanlar, yürüyüşte postür yani duruşun önemine dikkat çekiyor. "Yürüyüş yaparken, başınızı dik tutun, ileriye bakın” diyen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Demirci, uzun yürüyüşler için alınması gereken önlemleri anlattı, güvenli yürüyüş için şu tavsiyeleri verdi:

2 8 YÜRÜYÜŞ YAPARKEN POSTÜR ÖNEMLİ!

Egzersiz olarak yürüyüş yaparken doğru teknik, sakatlanmaları önlerken, antrenmanınızı daha etkili ve keyifli hale getirir. Yürüyüşte postür yani duruş önemlidir. Yürüyüş yaparken, başınızı dik tutun, ileriye bakın. Çeneniz nötr bir pozisyonda olmalı, çok yüksek olmamalı veya göğsünüze doğru sıkışmamalıdır. Omuzlarınız geride ve rahat olmalı, kambur durulmamalıdır.

3 8 SABİT ADIM UZUNLUĞU KORUNMALIDIR

Adım uzunluğu yürüyüşte önemlidir, yapılan yürüyüşün türü ne olursa olsun adım uzunluğu sabit bir şekilde korunmalıdır. Yürüyüş yaparken her zaman bir ayak daima yerle temas halinde olmalıdır. Yürüyüş, önce topuk vuruşu ile başlar, ardından ayak topuğa kadar yuvarlanır ve ayak parmaklarından güçlü bir itme ile bitirilir. Daha uzun adımlara değil, daha hızlı adımlara odaklanılır. Yürüyüş esnasında kol salınımları önemlidir. Bu, yürüyüşü tüm vücut egzersizi haline getirir. Yürürken konuşabiliyor ancak bir şarkının sözlerini söyleyemiyorsanız tempolu yürüdüğünüzü anlayabilirsiniz.

4 8 NE TÜR GİYSİLER TERCİH EDİLMELİ?

Bazı atletik giysiler, nemi cildinizden uzak tutmaya yardımcı olan özel polyester veya naylon ter emici kumaştan yapılır. Teri kumaşın dış yüzeyine taşıyarak hızla buharlaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yürüyüş boyunca vücut ısınız değişebileceğinden kat kat giyinmek faydalı olabilir.

5 8 YÜRÜYÜŞ AYAKKABISI NASIL OLMALI?

Rahat, yeterli destek sağlayan ve ayakta su toplamasına neden olmayan herhangi bir ayakkabı veya spor ayakkabı ile yürüyüş yapabilirsiniz. İşe yürüyerek gidecekseniz her zamanki iş kıyafetlerinizi rahat bir çift ayakkabı ile giyebilir ve işe gittiğinizde ayakkabılarınızı değiştirebilirsiniz.” tavsiyesinde bulundu.

6 8 UZUN YÜRÜYÜŞLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Uzun yürüyüşler için küçük bir sırt çantasına biraz su, sağlıklı atıştırmalıklar, yedek bir üst, güneş kremi ve güneş şapkası almak yararlı olabilir. Düzenli olarak daha uzun yürüyüşlere çıkmaya başlarsanız, su geçirmez bir ceket ve daha zorlu rotalar için bazı özel yürüyüş ayakkabıları almanız gerekebilir.

7 8 YEMEKTEN ÖNCE Mİ SONRA MI YÜRÜMELİ?

Haftanın çoğu günü en az 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapın. Haftada 1-2 kez işe yürüyerek gidin. Molalarınızda 10-15 dakikalık tempolu bir yürüyüş yapın. Yemeklerden önce veya sonra 10-15 dakikalık tempolu bir yürüyüş yapın. Merdivenlerden inip çıkın; asansör ve yürüyen merdivenleri kullanmaktan kaçının. Evdeyken de aktif olun. Biraz bahçe işi yapın. Köpeğinizi gezdirin. Markete yürüyerek gidin.

8 8 NEREDE, NASIL YÜRÜNMELİ?

Mümkün olan yerlerde kaldırımlarda yürüyün. Caddelerde yürüyorsanız, her zaman karşıdan gelen trafiğe dönük olun.

Hava karardıktan sonra yürümekten kaçının. Yürümeyi seçerseniz, iyi aydınlatılmış caddelerde yürüyün, yansıtıcı aksesuarlar ve açık renkli giysiler giyin, bir el feneri, bir düdük ve bir cep telefonu taşıyın.

Bir misyonla yürüyün. Nereye gittiğinizi biliyormuş gibi görünmeye çalışın ve tempolu yürüyün.

Nerede ve ne zaman yürüyeceğinizi birilerine bildirin ki nerede olduğunuzu ve ne zaman döneceğinizi bilsinler.

Etiketler yürüyüş Egzersiz
Yorumlar
Kalan Karakter 800